Bu Web Sitesi İngilizce’yi Fil Diline Çeviriyor

fil dili

Filce konuşabilmek için artık bir hortuma ihtiyacınız yok. “Hello Elephant” adlı web sitesi,  İngilizce’yi (veya bir emojiyi) en yakın fil sesine çevirmek için onlarca yıldan fazla araştırmanın ürünü olan bir veritabanı kullanıyor.

Yetim fillerin vahşi doğada yaşamını sürdürmesi için rehabilite eden ve kar amacı gütmeyen kuruluş “David Sheldrick Wildlife Trust’ın”yönetici direktörü Rob Brandford, “Nairobi’deki yetimhanemizde bu fil seslerini sürekli duyuyoruz” diyor. Brandford ayrıca, daha genel bir kitlenin fil kelimelerini dinlemesine izin vermenin, onların korunması için daha fazla desteğe ilham kaynağı olabileceğini belirtiyor.

Sitenin altyapısı, ElephantVoices adlı organizasyonun kurucusu Joyce Poole liderliğinde, binlerce fil sesinin kaydedilip analiz edilmesi ile süre gelen 40 yıllık bir araştırmaya dayanıyor.

Brandford, “Ses kaydı yaparken, fillerin zaman içinde yaptığı şeyleri not alıyoruz. Bir gruptalar mı, gençler mi, susuzlar mı? Geriye dönüp ses veri tabanını analiz edebilmek için tüm bu farklı değişkenlere bakılıyor. ” diyor.

Filler Duygusal Hayvanlar

hello elephant

Çeviriler bir filin duygusal hayatının derinliğini gösteren “Hadi gidelim”, “rahatsız oldum”, “seni seviyorum”, “mutsuzum” gibi fil versiyonlarını içeriyor. Fillerin duygusal açıdan insanlara benzediklerini belirten Brandford; “Filler mizah gösteriyorlar, kendilerinin farkındalar, sevinç yaşıyorlar. Kendilerinden başka hayvanlarda da oldukça nadir görülen keder yaşıyorlar.” diyerek fillerin duygusal yönleri hakkında bilgi veriyor.

Kurulan bu web sitesi ile filler için yeni bir ilgi ve farkındalık yaratılması hedefleniyor.

Yaklaşık 100 yıl önce 10 milyondan fazla Afrika fili vardı. Şu an 400.000’den daha azı var ve bu rakamın yedi yılda 190.000’e düşeceği öngörülüyor. Kaçak avlanma fil nüfusundaki düşüşün temel nedenleri arasında. Günde yaklaşık 70 fil kaçak avlanma sonucu öldürülüyor. Bu sayı fillerin doğum hızından oldukça yüksek. Ayrıca suya ulaşma açısından sorunlar da yaşayan filleri korumak için Sheldrick Wildlife Trust, yeni araziler edinmek üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Hello Elephant, nesli tükenmekte olan filler hakkında öğrenilecek çok şey olduğunu gösteriyor.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın