Viyana’da Dijital Isıtma Sistemi Kullanılacak

Yazan Ekolojist

Viyana’da ısıtma sistemlerindeki darboğazlar ve enerji kayıplarının engellenerek daha verimli hale getirilmesini sağlayacak olan dijital ısınma sistemine geçilecek.

Dijital Isınma Nedir?

Viyana bölgesel ısıtma ağının dijital ısınma sistemine geçişini sağlayacak projenin ilk kademesi için Sloven enerji grup Petrol ve Wien Enerji Şirketleri sözleşme imzaladılar, projenin ikinci kademesini imzalamak için de ayrıca gayret gösterdiklerini belirttiler. Sözleşmeye göre, şirketin, Mayıs 2018’e kadar mevcut sistemin darboğazlarını ve kayıplarını gösterecek bir termal-hidrolik ağ modeli hazırlaması gerekiyor. Ayrıca şirketin, ısıtma ağının daha verimli hale gelmesini sağlayacak bir yazılım hazırlaması gerekecek.

Wien Enerji şirketinin Viyana’da uygulayacağı sistemin iki kademeli olmasını planlamaktadır. Şirket, ilk kademede önümüzdeki yıllarda gerçekleşecek ısı üretim ve dağıtım maliyetlerinin düşürülmesini ele alacak. İkinci aşamada ise, geleceğe dair hava tahminleri ile tüketilmesi planlanan enerjiyi ön görerek tasarruf sağlanması olacaktır.

Viyana’da şu anda Wien Enerji şirketinin tedariğini yaptığı 1.200 kilometrelik bölgenin kaplandığı ve Avrupa’nın bu sistemi kullanan en büyük bölgesin olduğu, bölgesel ısıtma sistemi kullanılmaktadır. Bölgesel ısıtma sistemi ile enerji santralinde 160 santigrat dereceye kadar ısınan su çevirici istasyonlar sayesinde bahsi geçen 1.200 kilometrelik alana ve bu alanda bulunan 350.000’den fazla daireye dağıtılmaktadır. Bu sayede, ısınma maliyeti tahmin edilebilir rakamlar aralığında kalmaktadır ve bina içerisinde, kombi, kalorifer kazanı ve benzeri herhangi ek bir makine kurulumuna ihtiyaç duyulmaması nedeniyle yerden tasarruf edilerek, herhangi bir ek cihaz bakım ücreti de doğmamaktadır. Ayrıca en önemlisi bölgesel ısınma sistemi, enerji santralinde üstün teknoloji ile üretilmiş hava filtreleri kullanılması nedeniyle doğaya karbon monoksit salınımı azaltarak çevre dostu bir metottur.

1899’da kurulan Wien Enerji , Viyana’nın büyük bir bölümünde 230.000 iş yeri ve 4.500 çiflik ile 2 milyondan fazla insanın ısınma, doğalgaz ve elektrik ihtiyaçlarını karşılamakla beraber 2.652 kişiye de istihdam sağlamaktadır. Şirket ayrıca, geri dönüşüm, enerji üzerine danışmanlık gibi hizmetler de vermektedir ve Viyana’da hayata geçirilecek olan dijital ısınma sistemlerinde de yenilikçi işlere imza atması beklenmektedir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın