Venedik’te Su Kanalları Kurumaya Başladı

venedik su seviyesi

Dünyanın gözde turistik bölgelerinden Venedik’in ünlü kanalları, iklim değişikliğinin etkisi altında. Yeterli yağış olmaması ve Süper Kanlı Mavi Ay’ın etkisi ile birlikte oluşan gelgitler nedeniyle su kanalları kurumaya başladı.

Benzer: İklim Değişikliği Acı Yüzünü Gösteriyor: Cape Town Susuzlukla Savaşıyor

İtalya’nın en turistik bölgelerinden biri olan Venedik’in su kanalları kuruyarak çamur kanallarına dönüştü. Turistlerin gözde ulaşım aracı olan gondollar kurumuş kanal yataklarında çamur içinde bekliyor.

venedik kuruyor

İklim değişikliğinin etkisi ile oluşan alışılmadık hava koşulları, Venedik’in su seviyelerinin 60 cm’in altına düşmesine neden oldu ve bazı kanallar tamamen kullanışsız hale geldi. Bölge halkı, kentin içinden geçmenin hiçbir yolu bulunmadığından gondollarını çamura batmış bir şekilde bırakmak zorunda kaldı.

Şehir içi ulaşımın zorlaşması,azalan su seviyesi ile birlikte yaşanan erozyon ve turizm nedeni ile artan fiyatlar kentin nüfusunun azalmasına yol açıyor. venedik su kanalları

Aslında Venedik’te kanallar ilk defa kurumuyor. 1989, 2008 ve 2016 yıllarında da su seviyeleri benzer oranlarda azalmıştı. Yağmur geri döndüğünde kanalların normale dönmesi bekleniyor.

İklim değişikliği bölgede dengesizliğe yol açarken sel, kentin en büyük tehdidi olmaya devam ediyor.

Quarternary International geçtiğimiz yıl Venedik’in küresel iklim değişikliğinin neden olduğu deniz seviyesinin yükselmesi ile birlikte yüzyılın sonlarında ortadan kalkabileceğini öngören bir rapor yayınladı. “Venedik 2100’e kadar sular altında kalacak” başlığıyla yayımlanana raporda deniz seviyesindeki bu sert yükselişin atmosfere salınan karbondioksit seviyesindeki artışın yol açtığı küresel iklim değişikliğinden kaynaklandığı belirtildi.

venedik sel

Enea araştırmacılarından Fabrizio Antonioli, “Atmosferdeki karbondioksit konsantrasyonu, son 4 yılda istikrarlı olarak 400 ppm seviyesini aştı. Yeryüzü son 23 milyon yılda hiç bu seviyeyi görmemişti” dedi.

Akdeniz’in 2100 yılından önce 4,59 feet (140 cm) yükselmesi öngörülüyor. Şehrin kendisi de yılda 1-2 mm’lik bir oranda batıyor.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın