Vejetaryen Beslenme Erken Ölümleri Engelliyor

Yazan Ekolojist

Sağlıklı ve doğru beslenme insan yaşamının kalitesini ve süresini doğrudan etkileyen bir faktördür. Ülkelere ve yörelere göre değişiklik gösteren beslenme şekilleri insan ömrü üzerinde büyük oranda etkili bir role sahiptir. Konu üzerine yapılan birçok araştırma sağlıklı beslenen insanların daha uzun süre yaşadıklarını doğrulamaktadır. Sağlıklı gıdanın bulunmasının zorlaştığı günümüzde sebze tüketimi önemli hale gelmektedir.

Harward Üniversitesi Tıp Fakültesi Epidemoloji ve Beslenme bölümü uzmanlarından Prof. Dr. Walter Willett vejetaryen beslenme olarak tanımlanan bitki kökenli gıdaların tüketiminin insan sağlığı üzerine çok önemli faydalarının olduğunu ve bu olumlu etkilerin insanlar tarafından çok fazla ciddiye alınmadığını belirtti. Sigara, alkol tüketimi ve obezite son yıllarda gerçekleşen ölümlerin oranları üzerinde büyük rol oynamaktadır.

Harward Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre alkol ve sigara tüketiminin azaltılması ve vejetaryen beslenmeye geçilmesi ile gerçekleşen ölümlerin büyük oranda azaltılabileceği belirlendi. Vejeteryan beslenmenin önemi konusuna vurgu yapılan çalışmaya göre bitki bazlı beslenme ile gerçekleşen üç erken ölümden birinin engellenebileceği sonucuna varıldı.

Artık “Maymun Diyeti”ne Geçilmeli

Toronto Üniversitesi’nden Prof. David Jenkins insan beslenmesi için “maymun diyeti” kavramını ortaya attı. Ayrca glisemik indeks kavramınında geliştiricisi olan David Jenkins maymun diyetinin insanlar için en ideal beslenme şekli olduğunu belirtti.

Jenkins’in tavsiyesine göre insanlar artık Taş Devri beslenme şeklinden uzaklaşıp maymunların günlük diyetinde yer alan besinleri ( yaprak, meyve, sap, asma vb.) tüketmesi gerekmektedir.

Meyve Sebze Tüketerek Kolesterolünüzü Düşürün

Bitki bazlı beslenmenin insan sağlığı üzerine etkisi hakkında bilgi sahibi olmak için Prof. Jenkins ve ekibi bir çalışma gerçekleştirdi. Nex York’ta bulunan Bronx Hayvanat Bahçesi’nin de katkılarının olduğu çalışmada katılımcıların bir süre meyve ve sebze tüketmesi sağlandı. Bunu için çalışmaya katılan insanlara günde 63 porsiyonluk meyve ve sebze diyeti hazırlandı ve insanların bu ürünler ile beslenmesi sağlandı.

İki haftalık bir süreç sonucunda meyve ve sebze ile beslenen insanların kolesterol seviyelerinde yüzde 35 oranında bir düşüş olduğu tespit edildi. %35’lik bu düşüşün de kolesterolü düşürmek için kullanılan ilaçlar ile aynı değer olduğu aktarıldı.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın