Van Gölü’nün Arıtılması için 100 Milyon Liralık Bütçe Ayrıldı

Yazan Ekolojist

Van gölü bir volkanik set gölüdür. Bitlis il sınırları içerisinde yer almakta olan Nemrut dağı yıllar önce volkanik özellikler gösteren bir dağ idi. Bu dağın patlamalar gerçekleşmesi sonucu bölgede çeşitli çöküntüler oluşmuştur. Sonrasında ise bu çöküntülerin çevresi kapanmıştır. Bu şekilde oluşan Van Gölü yerli yabancı birçok turisti kendisine çekmektedir. Gölün büyüklüğü yaklaşık olarak 3713 kilometrekaredir. Gölün birçok koyu bulunmaktadır.

Van Gölü Temiz Tutulamıyor

30 yıl kadar önce Van Gölü kenarına bir arıtma tesisi kuruldu. Bu tesis yeterli kapasiteye ve yeterli teknolojiye sahip değil. Bu yüzden bu tesisin arıtamadığı birçok atık doğrudan Van Gölü’ne bırakılıyor. Bu ise doğal yaşamı ve çevreyi oldukça derin şekilde yaralıyor. Birçok turistin ilgisi haline gelen Van Gölü, bu tesisin yetersiz kapasitesi sebebiyle her geçen gün daha fazla kirleniyor.

 

Yeni Çalışma Yolda

İçişleri Bakanlığı yeni bir görevlendirme gerçekleştirdi. Bu görevlendirme Van Büyükşehir Belediyesi’ne yapıldı. Ayrıca Van Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğü’ne de bu görevlendirme yapıldı. Bu kirliliğin önüne geçmek için çalışmalar yapılacağı ve yakın bir zamanda bu sorunun çözüme kavuşacağı bilgisi verildi. Projenin adının ise Van Merkez İleri Biyolojik Atık su Arıtma Tesisi olduğu belirtildi.

Yatırım Ne Kadar Olacak?

Tesis için yüksek bir yatırım oranı belirlendi. 100 milyon Türk Lirası yatırım yapılacak. Bu tesisin açılması ile Van Gölü’nün daha temiz olması hedefleniyor.

Arıtma Önemli

Van Gölü’nde arıtma her anlamda önemli bir olaydır. Yapılacak olan arıtma ile birçok fayda sağlanacak. Atıkların dönüştürülmeden ve temizlenmeden Van Gölü’ne bırakılması hem ekolojik dengeyi bozuyor hem de insan sağlığına büyük zararlar veriyor. Bu proje sayesinde yapılacak olan kapsamlı arıtma hem insanlık adına hem de tüm canlılar adına önemli bir adım olacak. İlerleyen günlerde tamamlanması beklenen proje ile daha temiz bir Van Gölü olacak. Bu çevrede yaşayan insanların daha sağlıklı olması için önemli bir adım olan projeye ilgi büyük. Arıtma tesisinin yeterli olmadığını belirten insanlar bu proje ile arıtmanın yeterli düzeyde gerçekleşmesini istiyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın