Urla’da Enginar Festivali 27-29 Nisan’da

Urla Enginar Festivali
Yazan Ekolojist

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Urla’ya Gönül Verenler aracılığı ile düzenlenen Urla Enginar Festivali‘nin 4.sü Nisan ayının son haftasında Urla’da düzenlenecek. Etkinlik 27-29 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek bir festival esasında ve hem çocuklar hem de yetişkinler için eğitimler, atölyelerin yanı sıra yerel pazarlar, kadın üreticileri desteklemek için pazarlar, ünlü Ege mutfağından tadımlar, enginarlı sanat atölyeleri, şeflerden tarif paylaşımları ile etkinlik devam edecek. Festival kapsamında düzenlenen etkinlikler içerisinde geleneksel Urla mutfağından sakız enginar, şefler yerel pazarda, enginarın 7 mucizesi, doğal sofra Urla, Urla’nın bahar tatları, Baby enginar tarifleri, analı kızlı enginar, Urla’nın otlu lezzetleri, Roman mutfağı gibi etkinlikler düzenlenmişti. Düzenlenen bu etkinliklere Fransa’dan şefler katılmışlardı.

Urla Enginar Festivali

Festival Nisan Ayında

Geçtiğimiz yıllarda da düzenlenen etkinlik her yıl büyük ilgi görmüştü ve katılımcılar şehir dışından otobüslerle festival için gelmişlerdi. Etkinliğe İzmir Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları Bölümü damgasını vururken şefler tarafından düzenlenen yarışmalarda enginar temalı tarifler birbiriyle kıyasıya yarıştı ve katılımcılar da farklı lezzetleri tatma imkanı buldular. Egenin ünlü mutfağının ürünleri içerisinde olan enginar haricinde kurulan pazarlarda sezonun en güzel zamanında çeşit çeşit otlar ve tarifler sizleri bekliyor olacak. Uluslararası bir etkinlik olan Urla Enginar Festivali’ne ev sahipliği yapacak olan Urla’nın güzelliklerinin yanı sıra civarda fazlaca gezilecek ve görülecek yerler var, katılımcılar lezzetlerin tadını çıkararak civarı keşfetme imkanı bulabilirler.

Urla Enginar Festivali

Festival süresince enginarın sağlık yönüne de dikkat çekilmesinin yanı sıra, tüketilebilecek çeşitli sağlıklı tarifler verilerek tam bir lezzet turu yaşatılan konuklar benzer uygulamaları evlerinde de ileriki dönemlerde yaparak yaşam şekillerinde meydana getirecekleri ufak değişimler ile köklü olarak sağlıklı yaşamın kapılarını aralayabilirler. Enginarlı tarifler içerisinde en sık rastlanan tabirlerden biri olan ”Sakızlı Enginar” terimi sık kullanılıyor. Enginar ızgarası, enginarlı bulgur pilavı gibi değişik tariflerin yanı sıra daha yaygın olarak yapılan tariflere de rastlamak mümkün. Urla Enginar Festivaline uzak şehirlerden katılan katılımcılar için vakumlu olarak satılan enginarları da festival süresince temin edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın