UPS Sipariş Üzerine Filosuna 50 Elektrikli Servis Aracı Katacak

Yazan Ekolojist

UPS, istek üzerine 2018’de 50 elektrikli servis aracı ekleyeceğini duyurdu. Araçlar sıfır egzoz borusu emisyonu üretecek ve 100 milde bir ücret aralığına sahip olacak. Tedarik sürecindeki maliyeti dizeli ve gazla çalışan araçlara göre karşılaştırılabilir durumda.

Sürdürülebilirlik Sağlama

Önceden üretilmiş elektrikli sevkiyat araçlarını yeterli bulmayan UPS, perşembe günü bu araçları kendilerinin üreteceklerini planladıklarını açıkladı.

Birlikteliklerinin ilk zamanlarında UPS, Ohio menşeili kamyon firması Workhorse ile anlaşıp 50 adet sevkiyat aracı dizaynı için anlaşmıştı. 2018’de Workhorse tarafından verilen araçlar sıfır egzoz borusu emisyonu üretiyor ve 160 kilometrede (100 mil) bir ücret aralığına sahip.

“Bu inovasyon 4 yıldır UPS ile yakın temasta olan Workhors’un milyonlarca mil ve binlerce taşınan gönderilerden çıkardıkları dersin bir sonucudur.” diyor Workhorse’un CEO’su Steve Burns yayınlanan basın bildirisinde.

Elektrikli Gelecek

UPS filosundaki araçlara temin etmek üzere 35 binlik benzine –ve dizele- sahip. Bunun yanında 50 elektrikli araç çok iç açıcı görünmeyebilir. Ancak şirket yavaş da olsa kesin adımlarla fosil yakıtlardan arındırıyor.

UPS, Avrupa ve Amerika’da halihazırda 300 elektrikli araç ve 700 hibrid elektrikli araç temin etmiş durumda ve yenileri de geliyor. Geçtiğimiz eylül ayında UPS, 3 araç için Daimler –elektrikli araçlardan sorumlu- sipariş etti. Aralık ayında ise Tesla’nın fazlaca reklamı yapılan elektrikli tırlarından 125 adet sipariş verdi –şirketin en yüksek oranlı siparişi.

UPS, 2025 itibariyle global yer hizmetlerinin sera gazı emilim oranını yüzde 12’ye çekmeyi umuyor ve yakıt ihtiyacının yüzde 40’ını benzin ve dizel harici yakıtlardan temin etmeyi hedefliyor. Elektrikli araçlar bu hedeflere ulaşmasında büyük bir yardım sağlayacak.

İlk 50 Workhorse aracıyla her şey yolunda giderse eğer, UPS filosuna gelecekte bunlardan daha fazla ekleyecek. Normal araçlarla eşit temin etme bedeli olmasının yanında, araçların daha az sahip olmaktan kaynaklı ücretinin de olması bekleniyor. Bu tasarruflar UPS’nin sevkiyat alanında diğer şirketlerle rekabet içine kalmasını sağlayacak, özellikle de Amazon’un yeni ulaştırma servisleri harekete geçerse.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın