Bu Ülkede Elektrikli Uçaklar Havalanıyor

Yazan Ekolojist

Elektrikli araçlar hayatımızda sık sık karşımıza çıkıyor. Fosil yakıtların hızla tükenmesi sonucunda yeni yakıt türleri ortaya çıkıyor. Elektrikli araçlar fosil yakıtlar ile çalışan araçların yerini almaya devam ediyor. Norveç elektrikli araç konusunda yeni bir bakış açısı kattı. Yapılan geliştirmeler sonucunda Norveç kısa mesafeli uçuşları elektrikli uçaklarla yapmaya başladı. Norveç’in hedefleri arasında 2040 yılına kadar tüm uçuşları elektrikli araçlarla gerçekleştirmek var. Bu hedef için ilerleme kaydedildi. Kısa mesafelerde uçuşların elektrikli uçaklarla gerçekleştirmesi ve çevreye daha az zararlı ulaşımın gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Norveç havaalanı operatörü Avinor’un CEO’su Dag Falk-Petersen çeşitli açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalarda Norveç uçuşları hakkında bilgiler verdi. Norveç’in iç hatlarında olan tüm yolculukların elektrikli uçuşlar sayesinde gerçekleştirileceğine değindi. Ayrıca İskandinav ülkelerinin başkentlerini kapsayan 1,5 saate kadar sürecek olan yolculukların tamamının da elektrikli olarak gerçekleştirilmesi için çalışmalar yapılacağını belirtti. Norveç’in attığı bu adım havacılık sektörüne yeni bir bakış açısı katacak gibi duruyor. Havacılık sektöründe günümüzde böyle bir proje bulunmuyor. Norveç bu konuda ilk olma yolunda emin adımlar ile ilerliyor. 2025 yılında ilk elektrikli uçak proje ihalesinin yapılması amaçlanıyor. Bu kapsamda 2040 yılına kadar belirtilen tüm uçuşların çevre dostu olması hedefleniyor.

Maddi Olarak Avantajları Bulunuyor

Elektrikli uçaklar sadece çevresel olarak faydalı olmakla kalmıyorlar aynı zamanda elektrikli uçak motorlarının işletme maliyetleri de oldukça düşük fiyatlardadır. Şuan kullanılan jet motorlarının işletme maliyetinin yarısı kadar bir gidere sahip. Bu yönden elektrikli uçaklar daha az maliyetli olacak gibi gözüküyor.

Norveç’in Elektrikli Araç Kullanımı İçin Teşvikleri

Norveç hükümeti bazı teşvikler yardımıyla elektrikli araç kullanımını yaygınlaştırmayı hedefliyor. Elektrikli araç kullanıcılarından vergi alınmamasın, ücretli yollarda ücretsiz seyahat hakkı, çeşitli otoparkları ücretsiz kullanma gibi birçok hak sunuldu. Bu hakları sunarak elektrikli araç kullanımını artırmayı hedefleyen Norveç, daha temiz bir çevre için çalışıyor. Ayrıca 540 Km menzile sahip %100 elektrik ile çalışan uçaklar geliştirildiğini ve 10 yıl içinde elektrikli uçaklar sıklıkla kullanılacak gibi duruyor. Temiz bir çevre için daha temiz bir ulaşım sağlamayı hedefleyen Norveç diğer ülkelere bu konularda ön ayak olacak gibi duruyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın