O Ülke Artık Kömür Kullanmayacak

Yazan Ekolojist

Kömür çevreye zararlı ve ülkeleri dışa bağımlı hale getiren bir enerji kaynağıdır. Kömür madenleri olmayıp bu yol ile enerji üretmek isteyenler çevre ülkelerden kömür ithal etmekte ve bu ise enerji üretimini gittikçe sıkıntılı bir duruma sokmaktadır. Dışa bağımlılığı azaltmak isteyen ve rahat bir nefes almak isteyen birçok ülke farklı enerji üretim yöntemlerine yönelmektedir. Bu yöntemlerin kullanılması ile enerji yükü ortadan kaldırılmaktadır.

Ne Tür Enerji Yöntemleri Var?

Birçok yenilenebilir enerji türü bulunuyor. Bunlardan birisi rüzgâr enerjisidir. Kurulumu oldukça kolay olan rüzgâr enerjisi sayesinde kısa sürelerde elektrik üretimine başlanabiliyor. Yaklaşık olarak rüzgâr türbinin kurulması ve üretime başlaması 1-2 gün kadar sürüyor. Oldukça modüler olan bu yapılar birçok sorunu da ortadan kaldırıyor. Kömür madeninde olan dışa bağımlılığın ortadan kalkmasını sağlayan rüzgâr enerjisi siyasal sorunları da ortadan kaldırıyor. Fosil yakıtlarda olduğu gibi başka ülkelerden alındığında gelen hammaddenin azalması, yeterli miktarda verilmemesi veya siyasal olaylardan etkilenmesi gibi sorunlar yaşatmıyor. Güneş enerjisi de bu alanda oldukça popüler. Ülkeler bu iki enerji metodundan faydalanıyor. Bu sayede enerji ihtiyaçlarını karşılıyorlar.

Çevreye Daha Az Zararlı

Çevreye daha az zararlı olan yenilenebilir kaynaklar tüm ülkeler tarafından tercih ediliyor. Bu anlamda birçok ülke var olan santral yapılarını değiştiriyor. Kömür gibi madenlerin yerine doğal ve sıfır zararlı ürünleri kullanıyorlar.

Kömür Kullanmayan Birçok Ülke Var

Belçika ve Hollanda gibi ülkeler kömür kullanımdan vazgeçtiklerini açıkladı. Bu anlamda farklı alternatiflere yönelen bu ülkeler elektrik enerjisi ihtiyaçlarını farklı yollar ile karşılıyorlar. Rüzgâr ve güneş enerjisine yönelen ülkeler bu alanda yatırımlara önem veriyorlar.

Açıklama Geldi

Şili Elektrik Üreticileri Derneği yaptığı açıklamada enerji üretimi yapılırken artık kömür hammaddesinden faydalanılmayacağını ve alternatif yöntemlere başvurulacağı belirtildi. Bir anlaşmaya imza atıldı. Bu anlaşma kapsamında yeni kömür projesi için yatırım yapılmayacağından ve yenilenebilir enerji alanına yönelmenin gerekliliğinden bahsedildi. 2030-2050 yıllarına kadar kömürden elektrik üretiminin tamamen bitirilmesinin amaçlandığı ve bu çalışmaların hızla devam ettiği belirtildi. Alınan bu kararın doğaseverler tarafından olumlu karşılanması bekleniyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın