Türkiye’nin Enerji İhtiyacına Yeni Çözüm: Toryum

Yazan Ekolojist

Ülkemizde bulunan toryum rezervi sayesinde Türkiye, dünya sıralaması içerisinde ikinci sırada bulunuyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı olan Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde görev yapan öğretim üyesi Saleh Sultansoy’un yaptığı açıklamaya göre toryum rezerv miktarı bilinenden daha fazla.

1. Bin Senelik Elektrik Üretimi

Aynı zamanda Türkiye Atom Enerjisi Kurumu bünyesinde Cern Bilim Komitesi’nin de üyesi olan Saleh Sultansoy’un verdiği bilgilere göre Eskişehir’de bulunduğu bilinilen toryum rezervlerinin ülkenin elektrik üretimini bin senelik bir süre ile karşılayabilecek güçte. Bunun için toryum ile kendi yakıtının üretimini yapıp kullanarak enerji üretilebilecek.

2. Türkiye’nin Elektrik Tüketimi Dünya Genelinin Üzerinde

Türkiye’de kişi başına denk gelen elektrik tüketiminin dünya genelinin üzerinde olduğunu belirten Sultansoy, buna rağmen bu rakamın gelişmiş ülkelerin tüketiminin yaklaşık üçte biri seviyelerinde bulunduğunu açıkladı. Bu tüketime ulaşabilmek için yeni güç kaynaklarına ihtiyaç olduğunu da söyleyen Saleh Sultansoy, bu güce erişmek için 200 ila 250 GW üretim yapan güç kaynağı varlığının olması gerektiğini ifade etti. Bu rakamın yaklaşık yarısının bile toryumdan elde edilmesi durumunda dış ülkelere olan bağımlılığın büyük oranda azalacağının bilgisini verdi.

3. Toryum, 2030’larda Enerji Kaynağına Aday Olacak

2030’lu yıllarda dünyadaki enerji ihtiyacının karşılanması için toryumdan faydalanılacağının bilgisini veren Sultansoy, toryumun uranyuma göre daha yaygın olduğunu belirtti. Dünyadaki toryum rezerv miktarları ve dünya geneline oranı ise şu şekilde:

– Hindistan’da bulunan toryum rezerv miktarı 846.000 RAR Ton (%16)

– Türkiye’de bulunan toryum rezerv miktarı 744.000 RAR Ton (%14)

– Brezilya’da bulunan toryum rezerv miktarı 606.000 RAR Ton (%11)

– Avustralya’da bulunan toryum rezerv miktarı 521.000 RAR Ton (%10)

– Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan toryum rezerv miktarı 434.000 RAR Ton (%8)

– Mısır’da bulunan toryum rezerv miktarı 380.000 RAR Ton (%7)

– Norveç’te bulunan toryum rezerv miktarı 320.000 RAR Ton (%6)

– Venezuelya’da bulunan toryum rezerv miktarı 300.000 RAR Ton (%6)

– Diğer Ülkelerde bulunan toryum rezerv miktarı 1.234.000 RAR Ton (%22)

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın