Türkiye’deki Güneş Enerjisi Santralleri

türkiye güneş enerji santralleri

Türkiye’deki güneş enerjisi santralleri elektrik üretimi konusunda önemini giderek artıran bir yapıya sahiptir. Dünya genelindeki gelişmiş ülkelere bakıldığında ülkemizdeki güneş enerjisi santrallerinin yeterli seviyede olmadığını görmekteyiz. Fakat son yıllarda yapılan atılımlar ile birlikte toplam elektrik üretimindeki yüzdesi giderek artan güneş enerjisi santralleri gelecekte enerji konusunda dışa bağımlılığımızı azaltmamız noktasında en önemli unsur olacaktır.

Güneş Hayatın Kaynağı

Eğitim hayatımızın ilk yıllarından beri ülkemizin dört mevsimin yaşadığı ve ikliminin ne kadar elverişli olduğu bize öğretilir. Bu bilginin en önemli dayanak noktası da hiç şüphesiz güneştir. Kuzey yarım kürenin açısı oldukça uyumlu bir yerinde yer alan Türkiye yeryüzünün güneşin etrafında tamamladığı bir turda çoğu ülkeden daha fazla güneş görmektedir.

Türkiye'nin güneş enerjisi potansiyeli

Türkiye’nin Güneş Enerjisi Potansiyeli

Enerji Bakanlığı’nın paylaştığı son verilere göre Türkiye Güneş Enerjisi Potansiyel Atlası (GEPA) içinde ülkemizin bir yılda toplam güneşlenme süresi 2737 saat yani günlük paya bölündüğünde ortalama 7.5 saat olmaktadır. Yine bir yıl içinde metrekare başına düşen toplam güneş enerjisi de 1527 kWh olarak hesaplanmış yani günlük bazda metrekareye 4.2 kwh’a tekabül etmektedir.

türkiye global radyasyon değerleri

Türkiye Global Radyasyon Değerleri

türkiye güneşlenme süreleri

Türkiye Güneşlenme Süreleri

Dünya’da Neredeyiz?

Rakamlara çok boğulmadan şöyle bir örnek verelim. Dünyada toplam elektrik enerjisi üretiminde en fazla güneş enerjisinden yararlanan birinci ülke Çin, ikinci ülke Almanya olarak yer almakta. Çin toplam elektrik üretimin %25.8 ini güneş enerjisi santrallerini kullanarak sağlıyor. Almanya ise toplam elektrik üretiminin %13.6 sında yine güneş enerjisinden faydalanıyor.

Çin yüz ölçümü bakımından ülkemizin çok çok ötesinde olduğu için bir kıyaslamaya girmek doğru olmayabilir. Ancak burada ilgi çekici olan nokta şu ki, Almanya’nın yıllık toplam güneşlenme süresinde en iyi olduğu nokta bizim en kötü olduğumuzdan daha kötü. Buna rağmen biz güneş enerjisi santrallerini kullanarak yıllık toplam 1.25 GW civarında elektrik üretirken, Almanya yılda toplam 41.2 GW elektrik üretmekte.

Bu bilgi aslında dünya üzerinde ekonomik olarak güçlü olmanın enerji üretimi ile nasıl doğrudan bağlantılı olduğunun en net ifadesi. Biz çok güçlüyüz, dünya bizi kıskanıyor hamaseti yerine enerji üretimi ve kendi kendine yetebilme noktalarında nerede duruyoruz ona bakmamız lazım.

Güneş Enerjisi Santrali Kurulumu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye’de güneş enerjisi santralleri lisanssız santral kurulumu mevzuatına uygun olarak kurulabilmektedir. Bir firma, bir grup veya bir şahıs bile gerekli izinleri aldıktan sonra güneş enerjisi santrali için yatırım yapabilir. Öncelikle şu genel bilgiyi vermekte de fayda var. Ülkemizde yasal çerçeveler gereği güneş enerjisinin toplam elektrik üretimine oranı en fazla % 5 olabiliyor. Yani her yere kuralım o zaman güneş enerjisi santrali oradan kendi elektriğimizi üretelim diyenler varsa önce bu sınırlama konusunda bilgi sahibi olmalılar.

Almanya’da bu oran %20 olarak belirlenmiş. Yani bütün elektriği güneşten üretelim gibi bir durum yok. Çünkü bu her şeyden önce çok gelişmiş bir ekonomi yaratıyor. Diğer santral türleri de özelleştirildiği için rekabet ortamını bozacak hallerden kaçınılıyor.

Türkiye’deki güneş santralleri için ortalama yatırım süresi 12 ila 18 ay arasındadır. Fakat yeri seçtiniz, kurulum yapacağınız yerdeki güneş verilerini ölçtünüz hatta üretiminize uygun panelleri bile satın aldınız diyelim. Teşvikti, hibeydi izin belgesiydi derken resmi prosedürler ayları bulabilmekte. Yatırımcıların vakit planlamalarını bu gerçeğe dayalı olarak yapmalarında fayda var. Ayrıca santral kurulumu esnasında profesyonel bir danışmanlık hizmeti almak isterseniz de seçeceğiniz firmanın uluslar arası standart olan iec62446 kriterlerine uygun hareket ettiğinden mutlaka emin olmalısınız.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın