Türkiye’deki Coca Cola Ürünlerinde İki Kat Şeker Var

Yazan Ekolojist

Dünyada en çok tüketilen hazır ürünler arasında gazlı ve şekerli içecekler yer almaktadır. Özellikle bahar ve yaz aylarının vazgeçilmezi, sıcak havanın bunaltıcı etkisiyle ilk önce sarıldığımız; en kapsayıcı ismiyle “meşrubat” tüketiminde ölçülü olmak gerekiyor. Dünya genelinde en çok tüketilen hazır gıdaların başında gelen bu meşrubatlar, yoğun şeker içeriği, doğal meyveler ve gazlı/gazsız olma özelliklerine göre çeşitlilik göstermektedir. Her koşulda tüketimi kolay ve pratik olan bu içecekler, imrendirici reklamları ile her kesimin dikkatini çekmekte; ulaşılabilir fiyatları ile de toplumun her kesimine hitap etmektedir. Bu içeceklerin tüketiminde en önemli unsur, içeriğindeki şeker miktarıdır.

İngiltere’de Şeker Miktarı Vergisi Uygulaması

Dünyanın her yerinde yaygın tüketilen bu gazlı içeceklerin şeker miktarları da ülkelere göre farklılık göstermektedir. Bazı ülkelerin bu içecekler üzerindeki şeker miktarına getirdiği vergiler, kaçınılmaz tüketime karşılık halk sağlığı adına atılmış önemli adımlardandır.  Gazlı içeceklerin keyifli ve tamamlayıcı etkisini hiçe saymadan, tüketiminde bilinçli olmayı sağlayacak her girişim değerlendirilmelidir. Bunun en büyük yansımalarında bir de İngiltere’de gerçekleşiyor.

İlk kez 2016 yılında gündeme gelen ve üreticilere  süre tanınması ile beklemede olan bu  uygulama, Şeker Vergisi adı altında, meşrubatlara ilave edilen şeker miktarı üzerinden vergi kesileceği yönünde 6 Nisan tarihinde uygulanmaya başladı.  Bu, reform niteliğindeki uygulamanın ilk yansıması Coca Cola şirketinden geldi ; Coca-Cola, dünyaca ünlü iki marka meşrubatı için İngiltere’de  kullanılan şeker miktarını azaltırken, bunlardan Sprite markalı içeceğin 100 mililitresindeki şeker miktarı, 6,9 gramdan 4,6 grama düşürüldü.  Fanta’nın 100 mililitresindeki şeker miktarı ise 6,6 gramdan 3,3 grama düşürüldü. İngiltere için yeni gibi görünen bu uygulama, obezite  ile mücadele kararı alan Meksika’da 2014 yılından bu yana uygulanmaya devam ediyor.

Vücudumuz Şekeri Neden İstiyor?

İnsan vücudunun en temel enerji kaynaklarından biri karbonhidrattır. Tadı bakımından çekici olan şekerli ürünlerin tamamı vücudumuza enerji olarak yayılmaktadır. Vücudun bu enerji kaynağına tepkisi ise hayli yıpratıcıdır. Pankreasın insülin salgısı, vücudumuza giren bu şekerin dokulara ulaşması için tek vasıtadır. İşte bu noktada şekerin niteliği önem kazanmaktadır. Gerçek(doğal) şeker dokular tarafından hemen kabul görürken, glikoz gibi hazır (organik olmayan) şeker grupları dokular tarafından kabul görmez ve zaman içerisinde dokularda bozulmalar başlar. Buna bağlı oluşan hastalıkları başında diyabet yer almaktadır. Bir sonraki aşamada ise; kanda dolaşan ve dokularda yer bulamayan bu şeker miktarına bağlı oluşan obezite hastalığıdır.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın