Türkiye’de Bulunan En Güzel Ekoköyler

Yazan Ekolojist

Şehirdeki yaşam var olan trafik yoğunluğu, iş stresleri nedeniyle gittikçe zorlaşmaktadır. Ülkede meydana gelen gündemdeki değişiklikler insanın zihnini olumsuz şekilde etkilemesinin yanında aynı zamanda bedeninde de fazlaca yorulmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar aracılığıyla öğreniyoruz ki doğa insanın beden ve zihin sağlığına oldukça pozitif etkiler sunabilmektedir. Ülkemizde bulunan ekoköyler aracılığı ile sizde ruhunuza ve bedeninize pozitif etkiler sunabilirsiniz.

1. Ormanevi

Biga dağlarının kuzeyinde bulunan bir köyde yer alan Ormanevi 1 dönümlük bahçesi ile tarım amaçlı işlerin de yapılabileceği eğlence ve keyif için mükemmel bir alan.

2. Yonca Lodge

Yonca Lodge,  Fethiye yakınlarında bulunan Yanık köyünde bir sahil beldesinde yer alan 14 oda içeren Butik bir otel. Otelin yakınında bulunan canlı yaşamı destekleyen derede balık kaplumbağa ve ördekler yer alıyor.

3. Latif Yalçıner Çiftliği

Latif Yalçıner Çiftliği’nden bahsetmek gerekirse çiftlik sahibi üç ayrı eve sahip ve bu üç ayrı noktadaki evinde konuklarını misafir ediyor. Bölge Kemaliye ve Apçağa köyleri arasında bulunan bölgede Mart ayı ve kasım ayı arasında yaklaşık 100 farklı bitki tohumları farklı bir baharat üretiliyor.

4. Hindiba Doğa Evi

Yedigöller Milli Park yolu dolaylarında yer alan Hindiba’da kurulan bir başka tesis olan Hindiba Doğa evi hem kamp yeri olarak kullanılmakta hem de küçük bahçelerinde yılın belli mevsimlerine göre tarım yapılarak sebze yetiştirilmektedir.

5. Kapor Çiftliği

Nevşehir Avanos’ta yer alan Kapor Çiftliği içerisinde turizm ile birlikte  bölgenin özelliklerinden olan çanakçılık,  çömlekçilik tarım, hayvancılık ve halıcılık gibi el sanatları gibi iş alanları ile ilgili çalışmalar yürütülüyor.

6. Belentepe

Belentepe adı verilen bir başka yaşam alanı ise temiz enerji kaynakları ile kendi enerjisini üreten  kendi gıdasını üreten, doğal prensiplere göre tarım ve hayvancılıkla uğraşan bir yer. Yapmış oldukları çalışmalar dolayısıyla sahip oldukları bilgi ve tecrübelerini ise katılımcılar ile paylaşarak birbirinden değişik çalışma ve aktiviteler gerçekleştiriyorlar.

7. Pastoral Vadi

Pastoral Vadi ise taş Kerpiç ve ahşap kullanılarak ekolojik mimari uygun bir şekilde tasarlanmış yılın 12 ayı içerisinde konukları ağırlayan sakin huzurlu bir çiftlik. Çiftlik içerisinde kilim dokuma,  çanak çömlek yapımı,  ahşap oyma gibi kültürel etkinliklerin yapıldığı bir de atölye bulunuyor.

Marmariç, Birecik Doğaevi, Knidia Çiftliği ve Gağgı Çiftliği

Yukarıda belirtilen ekoköyler haricinde İzmir Bayındır da bulunan Marmariç ekolojik yerleşimi yanı sıra Birecik Doğaevi, Knidia Çiftliği, Gağgı Çiftliği gibi ekoköyler de ülkemiz içerisinde yer alıyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın