Türkiye Mavi Bayraklı Plajları ile Dünya Üçüncüsü Oldu

Yazan Ekolojist

Türkiye, Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi kararına göre, bu yıl plajları, marinalar ve sürdürülebilir turizm yatları için Mavi Bayrak kalite ödül listesinde dünya sıralamasını sürdürdü. Dünyada 49 ülkede uygulanan bu değerlendirmeye göre Türkiye, üçüncülüğü aldı.

İspanya’dan sonra Yunanistan ve Türkiye

Türkiye, 459 plaj, 22 marina ve 10 adet sürdürülebilir turizm yatı eklenmesiyle 2018 Mavi Bayrak kalite ödülü listesinde üçüncü sırada yer alıyor. 590 Mavi Bayraklı plajı olan İspanya’nın ardından Türkiye 459 plajı ile 47 ülke arasında üçüncü sırada yer aldı. 22 Türk marinası ve 10 sürdürülebilir turizm botu da 2018 için “Mavi Bayrak” ödülüne layık görüldü. Komuşu ülke Yunanistan ise ikincilikle yerini aldı.

Çok Uluslu Bir Organizasyon

Mavi Bayrak”, dünyanın dört bir yanındaki kumsallara ve tesislere verilen gönüllü bir eko-etikettir ve Kopenhag merkezli, bağımsız, kar amacı gütmeyen kuruluş olan Çevre Eğitimi Vakfı tarafından yönetilmektedir. TÜRÇEV (Türkiye Çevre Eğitim Vakfı), programın Türkiye için koordinatörüdür.

Öncelik, Çevre Bilinci

Mavi Bayrak programının ideallerinin merkezinde, halkı çevreleriyle birleştirmek ve çevreleri hakkında daha fazla bilgi edinmelerini teşvik etmek amaçlanıyor. Böylelikle, biyoçeşitlilik, ekosistemler ve çevresel olgular açısından sahayla ilgili bilgilerin kalıcı bir şekilde gösterilmesine ek olarak çevresel eğitim faaliyetleri de sunulmalı ve teşvik edilmelidir.

Mavi Bayrak İçin Zor Kriterler

Mavi Bayrak kriterleri dört ana başlıkta toplanmış. Çevre eğitimi ve bilgisi, su kalitesi, çevre yönetimi ve güvenlik ve hizmet standartları istenmektedir. Plajların duş ve kabin ihtiyaçlarından, sahil güvenlik, cankurtaran, teknelerde güvenlik ve ekipman bakımı vb. gibi 32 kriterin yerine getirilmesi şartı aranıyor.

Türkiye 10 Merkezle Fransa’nın Önünde

Antalya: 200 plaj, 5 marina, 5 yat2, Muğla: 100 plaj, 7 marina3,  Aydın: 30 plaj, 2 marina, 1 yat4, İzmir: 52 plaj, 3 marina, 1 yat5, Balıkesir: 23 plaj, 1 marina, 3 yat6, Çanakkale: 12 plaj7 Samsun: 8 plaj8, Mersin: 8 plaj, 1 marina9, Tekirdağ: 5 plaj10, Kocaeli: 5 plaj ile mavi bayrak, Türkiye’de üst sıralarda yer aldı.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın