Tükenebilir Enerji Kaynaklarının Sonu Mu Geliyor?

Yazan Ekolojist

Tükenebilir kaynakları, kullanılıp bittiği zaman yerine tekrar yenisinin gelmesi mümkün değildir. Bu kaynakların tekrar oluşabilmesi için üzerinden uzunca bir zaman geçmesi gerekmektedir. Tükenebilir kaynaklara petrol, doğalgaz, linyit, taş kömürü gibi yakıtlar örnek gösterilebilir. Bu yakıtların zamanla yok olmasının en büyük nedeni de aşırı derecede kullanılmasıdır. Yapılan birçok araştırmada yakıtların yenileri bulunmaz ise tükenecekleri ve bir süre sonra tamamen yol olacağı sonucu ortaya çıkıyor. Tükenebilen kaynakların kullanımına özen gösterilmelidir. Çünkü bu yakıtların doğaya da birçok zararı vardır. Bazı tükenebilir kaynaklar geri dönüşümde kullanıldığı zaman hammadde olarak kullanılıp bu maddelerin kullanım sürelerini uzatılabilir ve çevre kirliliği oluşmasına engel olunabilir. Doğalgaz ve petrol diğerlerine göre doğaya daha az zarar verir ancak kömürler ise ısınma amaçlı çokca kullanıldığından dolayı doğaya çok fazla zarar verir.

Yenilenemez Enerji Kaynakları

Yenilenemez enerji kaynaklarının avantajları ve dezavantajları vardır. Anvantajlarına baktığımızda karşımıza kolay ulaşılabilirlik ve düşük fiyatla yüksek enerji sağlaması çıkmakta. İnssanlar yenilenemez enerji kaynaklarını taşıması ve depo edilmesi oldukça kolay olduğundan dolayı tercih etmektedir. Dezavantajları ise, bu kaynaklar yenilenemez olduğundan dolayı tükenme tehlikesi vardır yani ömür boyu kullanılamazlar. Kullanıldığında ortaya çıkan gazlar atmosferde sera etkisi yapacağından dolayı küresel ısınmaya neden olur ve asit yağmuru  riskini arttırırlar.

Temiz Enerji Kaynağı Nedir?

Temiz enerji kaynakları yenilenebilen kaynaklardır. Genellikle doğadan yararlanılarak elde edilen bu kaynakların doğaya herhangi bir zararı bulunmaz ve küresel ısınmaya neden olmazlar. Bu tür kaynaklara örnek verecek olursak, rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, hidroelektrik, jeotermal enerji kaynaklarıdır. Bu tür örnekler giderek artmakta ancak en çok kullanılanlar bunlardır. Tükenebilir kaynaklar günü gelip yok olduklarında insanlar yenilenebilir kaynaklara yani temiz kaynaklara yönelecekler ancak bu yöneliş geç kalınmış bir tercih olabilir. Çünkü insanoğlu doğayı tükenebilir kaynaklar ile yaşanamaz bir hale getirmiş olacak. Bu yüzden gelecek kuşaklara bırakabileceğimiz en güzel miras üzerinde huzur ve sağlıklı yaşayabilecekleri bir dünya olmalı. Yenilenebilir yani temiz enerji kaynağı kullanarak doğanın bizlere verdiği nimetlere karşı ihanet etmemiş olacağız.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın