Trump’ın İtirazına Rağmen En Güçlü Rüzgar Türbini İskoçya’da

Yazan Ekolojist

ABD Başkanı Donald Trump itiraz etmesine rağmen dünyanın en güçlü rüzgar türbini İskoçya’ya kuruldu. Rüzgar türbinini çirkin olduğu iddiası ve bunun yanında İskoçya’da bulunan kendisine ait golf sahasının doğal görünüşünü bozacağı iddiası ile önce dava açan ABD Başkanı Trump davayı kaybetti. Bunun üzerine Trump’ın beğenmediği rüzgar türbininin kurulumu yapıldı.

Yüzen Çiftlik

BBC Türkiye tarafından yapılan haberlere göre İskoçya’nın kuzeydoğu bölgesinde yer alan Aberdeen kenti açıklarındaki bölge üzerine türbini yerleştirilmişti. Aberdeen kentinin açıklarına yerleştirilen türbininin yüksekliği 191 metre olarak belirtiliyor. 80 metre uzunluğunda kanatlar içeren 191 metrelik türbin kanatlarının tek tur dönmesi ile İngiltere’de yer alan ortalama büyüklükte bir ev için günlük elektrik ihtiyacının tamamını karşılayabilmektedir. İskoçya Aberdeen açıklarında deniz içine kurulan türbin 11 adet rüzgar türbini içeren ve denizde olması dolayısı ile yüzen çiftlik olarak ifade edilen çiftliğin ilk türbinini ifade ediyor.

Şehrin % 70 Enerjisi Rüzgar Türbininden Karşılanacak

Deniz açıklarına kurulan 191 metrelik rüzgar türbininin kurulma işlemleri tamamlandı ve türbinin kullanım için hazır olduğu belirtiliyor. Projenin tamamlanması için geriye kalan 10 rüzgar türbininin daha kurulması gerekiyor. 11 rüzgar türbininden oluşan çiftlik projesi tamamlandığı zaman Aberdeen kentinin ihtiyaç duyduğu enerji miktarının % 70’inden daha fazlasını karşılaması bekleniyor. Ayrıca yüzen rüzgar türbinlerinden oluşan çiftlik projesi tamamlandığı zaman yenilenebilir enerji kaynağı elde edildiği için yıllık olarak 134 bin ton kadar karbodioksit salımının önleneceği belirtiliyor.

134 Bin Ton Karbondioksit Salımı Önlenmiş Olacak

ABD Başkanı Trump tarafından kendi golf sahasının manzarasını bozacağı iddiası ile kurulmasını istemediği rüzgar türbini sayesinde yıllık karbondioksit salımında ciddi oranda azalma olacağı belirtilmektedir. Golf sahasının manzarasını bozduğu iddiası ile rüzgar türbininin konumunu ve kendisini beğenmeyerek dava açan ABD Başkanı Trump davayı kaybettiği için 191 metre uzunluğundaki rüzgar türbini belirlenen yere kuruldu. Rüzgar türbini projesinin kalan türbinleri de kurulduktan sonra yapılanhesaplamalara göre proje sayesinde yıllık 134 bin ton karbondioksit salımının önlenmiş olması bekleniyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın