Tesla Avustralya’da 50 Bin Konutluk Sanal Elektrik Santrali Kuruyor

Yazan Ekolojist

Enerji günümüzde her ülke için vazgeçilmez bir şeydir. Enerji üretimi birçok kaynaktan sağlanabilmektedir. Fosil yakıtların fazlaca kullanıldığı ülkemizde her geçen gün yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı için çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmalar sadece ülkemizde değil tüm dünyada gerçekleştirilmektedir. Bu gelişmeler ile birçok bölgeye güneş enerji panelleri, rüzgâr türbinleri, güneş pilleri yerleştirilmektedir.

Daha Temiz Bir Çevre

Çevremizi korumak ve dünyamızın sağlıksız bir hal almasının önüne geçmek için tüm ülkeler çalışmalar yürütmektedir. Bu projelerden birisi yeterli alana sahip olmayan sahil ülkelerinden deniz üzerine rüzgâr türbinleri inşa edilmesidir. Bunun yanı sıra birçok ülke çöplerinden enerji üretmeye çalışmaktadır. Bazı ülkeler çöp konusunda oldukça ilerleme kaydetmiştir. Yüksek seviyede çöp ile enerji üretme kapasitesine sahip bazı ülkeler komşu ülkelerinden çöp ithal etmektedir.

Her Şeyin Temeli Güneş

Güneş enerjisi birçok enerjinin oluşumunu sağlar. En basit olarak rüzgâr enerjisi güneşin farklı bölgeleri farklı şekilde ısıtmasından kaynaklı olarak oluşan basınç farkı ve sıcaklık farkından dolayı oluşur. Güneş bunun gibi birçok örnek sayesinde dolaylı olarak enerji ihtiyacımızı karşılar. Güneşin oluşturduğu rüzgar, rüzgâr türbinleri sayesinde kullanılarak enerji elde edilir. Bu enerji şehirlerde kullanılır. Bunun yanı sıra güneş direk olarak da kullanılır. Güneş panelleri ve çeşitli mekanizmalar ile güneş enerjisi elektriğe dönüştürülür. Yenilenebilir bir enerji olan güneş enerjisi sayesinde hammadde masrafı olmadan elektrik üretilir.

Projenin Detayları

Tesla Avustralya’da yeni bir projeye imza atıyor. Bu proje kapsamında 50 000 konut üzerinden güneş enerjisi kullanılarak enerji üretilmesi ve gerekli elektrik ihtiyacının karşılanması hedefleniyor. Güneş enerjisinin depolanması ve kullanılmasını kolaylaştırmak amacıyla yapılan bu projede 50 000 konut üzerine güneş pilleri yerleştirilmesi hedefleniyor. Sonrasında ise buralardan üretilen elektrik enerjisinin toplanmasının ve bir hat aracılığı ile depolanmasının bu sayede elektrik ihtiyacının karşılanmasının gerektiği vurgulandı. Güneş enerjisi temiz bir enerji olmasının yanında bazı dezavantajları da var. Bu dezavantajlardan birisi ise yüksek oranda alan istiyor olması. Bu sorunun bu proje ile çözülmesi hedefleniyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın