Termik’e Karşı Zafer! Çevresel Etki Değerlendirme Raporu Gerekecek

Yazan Ekolojist

Eskişehir’de kurulması planlanan Arpu Termik Santral Projesi için ÇED raporu gerekli değil denmişti ancak Eskişehir İdare Mahkemesi almış olduğu kararda bu raporun gerekli olduğunu belirtti ve önceden alınan kararı iptal etti. Alınan bu karar örnek karar olarak görüldüğü için bundan sonraki kararları da etkileyeceğini Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru açıkladı.

Valiliğin Aldığı Karar Mahkeme Tarafından İptal Edildi

Arpu Termik Santral Projesi Eskişehir‘de kurulmak istenmişti. Bu amaçla Eskişehir Odunpazarı’nda bulunan Sevinç Mahallesi içindeki kömürün bölgeye aktarılması talep edilmişti. Bu işlem için Eskişehir valiliği tarafından alınan kararda çevresel etki değerlendirme (ÇED) raporunun gerekli olmadığı konusunda karar verilmişti. Bunun üzerine Eskişehir İdare Mahkemesi tarafından karar iptal edildi ve büyükşehir belediyesi tarafından valiliğin almış olduğu karara karşılık olarak dava açılmıştı, dava sonucu belli oldu. Açılan davanın sonucuna göre Alpu Termik Santrali için kullanılması planlanan kömür ocağı projesinin ve santral projesinin bir arada değerlendirilmesi gerektiği belirtildi.

Termik Santral ve Kömür Ocağı Birlikte Değerlendirilmeli

Eskişehir 2. idare mahkemesi tarafından alınan kararda belirtildiği üzere AlpuTermik Santral projesinde kömürün yakıt olarak kullanılacak olmasından dolayı Alpu Termik Satrali ve santrale kömür temin edecek olan maden işletmesinin entegra tesisler olduğu ve bu nedenle bir arada değerlendirildimesi gerektiği kararını aldı.

Alınan kararlarla ilgili olarak açıklama yapan Odunpazarı Kent Konsey Başkanı İsmail Kumru, valiliğin ÇED raporu istemeden süreci başlatmak adına kömür çıkarma taleplerinin başlaması üzerine aldığı kararların ardından dava sürecinin başladığını ve kömür çıkarılması istenen bölgenin termik santrale 15 km uzaklıkta olması ve ÇED raporu olmadan bu kararın alınmasının uygun olmadığı görüşü ile dava açıldığını belirtti. Dava sonucu ise alınan kararın reddi ve ÇED raporunun alınması gerektiği sonucu ortaya çıkmış oldu.

Alınan Karar Örnek Karar Olarak Değerlendirilecek

Alpu Termik Santralinde kullanılacak kömür madenleri ve santral için ÇED raporu istenmesinin bundan sonra görüşülecek kararlarda örnek olarak değerlendirilmesi söz konusu olduğu için büyük bir önem teşkil ediyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın