Temiz Enerji Kaynakları Hakkında Merak Edilenler

Yazan Ekolojist

Dünyadaki enerji ihtiyacı her geçen gün artış göstermeye devam etmektedir.  Fosil- yakıt rezervi bu ihtiyacı karşılıyor olsa da son dönemlerde hızlı bir şekilde azalım yaşıyor. Fosil yakıt kullanımı, son bin yıl baz alınacak olursa dünyadaki ortalama sıcaklığı en yüksek derecelere ulaşmasına neden olmuştur. Ortaya çıkan bu durum hava kirliliğinin yanı sıra birçok olumsuzluğa da neden olmaktadır. Küresel ısınma sürecinin hızlanmasına neden olduğu gibi sel, fırtına gibi doğal afetlerinde yaşanmasına zemin hazırlamaktadır. Oluşabilecek tehlikeleri göz önüne alınca yenilenebilir yani başka deyişle temiz enerji kaynaklarına olan ihtiyaç fazlalaşıyor.

Temiz Enerji Kaynakları

  • Rüzgar Enerjisi
  • Güneş Enerjisi
  • Hidrojen Enerjisi
  • Biyokütle Enerjisi
  • Hidro Elektrik Enerji
  • Jeotermal Enerji

Türkiye’nin Temiz Enerjisi 

Türkiye’de yenilebilir enerji kaynakları yani temiz enerjiler arasında dünyadaki en zengin ülkeler arasında yer almaktadır. Ancak kaynakların bölgesel olarak dağılımı, kaynakları işleten süreç yönetimleri ve dağıtımda ki hızları tam anlamı ile yeterli olmadığı bilinmektedir. Türkiye, coğrafi konum dolayısıyla güneş enerjisini Güney kesimler ve Ege bölgesinin bir kısmından elde edebilmektedir. Yine Ege ve Trakya bölgeleri, rüzgar enerjisninden yararlanmak için en elverişli alanlardır. Denizli, Afyon, Çanakkale’ de jeotermal enerji ihtiyacı halen karşılanmaya devam edilmektedir. Türkiye sahip olduğu bu zengin alanlarla Dünya’ da 7. sırada yer almayı başarmaktadır. Ayrıca Türkiye 5 milyon konutu ısıtabilecek potansiyele sahip olduğu tahmini olan bilgiler arasında yer almaktadır.

Temiz Enerji Katkıları

Rüzgar ve güneş enerjisi hava ve su kirliliğine neden olmadığı bilinmektedir. Temiz enerjinin insan sağlığına etkileri konusunda ise herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Yenilebilir yani temiz enerji kaynaklarının geniş bir bölümü gürültü veya görüntü kirliliğine olanak vermemektedir. Temiz enerji kaynaklarının işleminin olduğu süreçte çevreye zararlı atıkların oluşmaması olumlu tarafları arasında yer almaktadır. Hava, su ve toprak kalitesinin korunmasında, doğal dengenin olumlu bir şekilde sürmesine neden olmaktadır. Herhangi bir olumsuz etki yaratmamaktadır. Ayrıca fosil yakıtların sebep olduğu sera etkisinin de azalmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın