Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Yazan Ekolojist

Dünya üzerinde bulunan su miktarının sadece yüzde ikisi içilebilir su. Geri kalanları çoğunlukla tuzlu su. Özellikle son yıllarda küresel ısınmanın da etkisiyle su oranı giderek azalıyor. Bu da su tasarrufunun önemini oldukça artırıyor. Günlük hayatımızda, özellikle mutfaklarda kullanılan su miktarına dikkat etmemiz gerekiyor. Canlılar genelinde su olmadan yaşayamaz. Yiyecek olmadan bir süre dayanabilir ancak bu süre su olmadan çok çok daha kısadır. Bu durumları yaşamamak için su tasarrufu yapılmalıdır.

Su Tasarrufu Nedir?

Bu süreçte en çok karşılaşılacak soru su tasarrufu nedir olacaktır. Tasarruf genel olarak bir şeyleri idareli kullanmak anlamı taşır. Bu durumun su için olanı su tasarrufuna karşılık gelir. Ancak anlaşılamayan nokta daha çok bunun nasıl yapılacağıdır.

Küçük Değişiklikler Büyük Tasarruf

Su tasarrufu nasıl yapılır kısaca çok basittir aslında. Özellikle evlerde mutfakta kullanılan suyun büyük kısmı israftır. Elde bulaşık yıkamak bunların başında gelir. Bulaşık makinesi kullanmak bu açıdan hem hayatı kolaylaştırı hem de su kullanımını oldukça azaltır. Bulaşık ya da elimizi yıkarken musluğu açık bırakmak yine büyük israfa neden olur. Gri su adı ile bilinen ve tuvaletler kullanılabilecek ancak içme suyu olamayacak bir su çeşidi vardır. Bu su lavabolardan çıkan suyun evin dışında bir tankerde toplanması ve tuvaletlere aktarılmasından dolayı gri su olarak anılır. Yapılabilecek tasarruflardan biri de budur ve böylece ev içerisinde su geri dönüşümü de yapılmış olur. Çamaşır makinelerini tam dolmadan çalıştırmamak da bir tasarruftur. Evdeki çeşmeye su filtresi takıp içme suyuna dönüştürülerek kullanılabilir. Böylece dışardan içme suyu alınmamış ve dolayısıyla plastik zararlı şişeler kullanılmamış olur.

Hayat İçin Vazgeçilmez

İnsan hayatı için vazgeçilmez su kullanımında küçük hamlelerle büyük tasarruflar yapılabilir. Özellikle giderek artan küresel ısınmanın kötü etkilerini azaltmak için su kullanımına dikkat edilmelidir. Yaşamın temelinde büyük rol oynayan su kaynakarının devamlılığı için tasarruflu davranıp elde olanı bitirmeye yönelik yaşamamak gerekir. Tüm insanların dikkat edebileceği küçücük şeylerle suyun devamlılığı aslında hiç de zor olmayan bir şekilde sağlanabilir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

1 Yorum

  • HALI ,ARAÇ, MERDİVEN VE SOKAK YIKAMA GİBİ ALIŞKANLIKLAR YAPILMAMALI, YASAKLANMALI,
    çok acilll!

Düşüncelerinizi Paylaşın