Su Kirliliği İle Savaşan Yosun Türü Keşfedildi

Yazan Ekolojist

Araştırmalar sonucu ortaya çıkan bir sonuçta, su kaynaklarının ağır metaller ve benzeri maddelerden arınabilmesi için, kurşun kirliliği ile savaşabilen yosun türü bulundu.

Suyu Kurşun İle Beslemek

Çocuk sağlığına baktığımızda, kurşun ile kirlenmiş su çok önemlidir. Çocukların kanında bulunan kurşun miktarının duruma bağlı olarak, çocuklarda davranış ve öğrenme geriliği, büyüme geriliği ve anemi gibi hastalıklara kadar yol açabilmektedir. Vücutta dolaşan her kurşun maddesi, merkezi sinir sistemine ciddi anlamda zarar vermektedir. Kurşun, beyinin de ayrıca birçok fonksiyonlarına zarar vermektedir. Kurşunun yumuşak dokular üzerinde yarılanma süreci 35-40 gün arası sürerken, sert dokularda ise 20 yıl sürmektedir. Buradan anlayacağınız, kurşunun vücuttan atılabilme süreci çok uzundur, hatta neredeyse ömür denilebilmektedir. Bu sebeple genelde yaşlılarda ani kurşun zehirlenmeleri çıkabiliyor.

Çocuklar ve Hamilelerdeki Kurşun Zehirlenmesi

6 yaşın altındaki çocuklar, maalesef kurşun zehirlenmesine karşı çok fazla hassas olduğundan, vücudunun herhangi bir yerine kurşun dokunduğunda, vücut anında tepki verecektir. Çocukların metabolizması daha hızlı olduğundan, daha hızlı işlev görülmektedir ve dolayısıyla kurşun daha hızlı vücuda yayılıyor. Kurşun daha yüksek konsantreli kanda bulunmaktadır. Çocukların soluduğu kurşunun 96%’sı ciğerlerde birikmektedir. Kurşun, hamile kadınlarda maalesef prematüre doğumlara neden olabiliyor. Bunun yanı sıra kurşun, fetüse ciddi zararlar verebiliyor ve ayrıca yetişkinlerde ise böbrek fonksiyonlarının işlevlerini kaybetmelerine neden oluyor. Kanda çok fazla kurşun görüldüğünde, özellikle yetişkinlerde Peripheral Nevropathics, İnfertility, Nephropathy ve Hemoglobin Synthesis gibi hastalıklar ortaya çıkabiliyor.

Japonya’da Yapılan Araştırma

Japonya’daki RIKEN Merkezi’nde bulunan bir araştırmacı ekip higrometrica adlı bir yosunun “şenlik ateşi yosunu“, kirli sularda bulunan ağır metal maddeleri emerek sudan uzaklaştırdığını bulmuştur. Aynı ekip yosunun ancak 22 saat dayanabildiğini ve sonrasında kuruduğunu ve bununla beraber, kuruduğunda kuru ağırlığının 74%’ünde kurşun içerdiğini açıkladılar. Bu keşif sayesinde, dünyanın birço yerindeki sular, kirli ve ağır metal maddelerden kurtulacak. Bunun yanı sıra, yosunun emdiği kurşun miktarının 85%’inin hücre duvarlarında biriktiği bilgisi alındı. Su kirliliği ve diğer kirlilikler için yosun dışında farklı bitkiler de kullanıp deneyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın