Bilmeniz Gereken 7 Plastik Çeşidi

- Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’ne göre ambalaj üreticileri tarafından kullanılan, ambalajın türünü belirten kısaltma ve malzeme türüne ait numara bulundurulur. – Sembolün merkezine ambalajın üretildiği malzemenin türünü temsil eden numara, altına da büyük harfler ile malzeme türünü temsil eden kısaltma yazılır.

- PET veya PETE olarak sembolleştirilen bu sayı değeri su şişesi, kavanoz, yağ şişeleri ve meşrubat şişelerinde kullanılmaktadır.  - Açılımı Polietilen tereftalat olup; sert ve dayanıklıdır.  - Kolaylıkla geri dönüştürülebilir ve en çok geri dönüştürülen plastiktir.

 - HDPE (High Density Polyethylene), yüksek yoğunluklu polietilen bir malzemedir. - Sağlam ve ekonomik bir malzemedir ve beyaz renklidir.  - Süt şişeleri, temizlik ürünleri ambalajları, kovalar, çamaşır suları, şampuanlar, çöp torbaları gibi geniş bir kullanım alanına sahiptir.

- Polivinil klorürün, sert ve esnek olarak iki farklı türü bulunmaktadır. - Deterjanlar, çamaşır suları gibi temizlik malzemeleri, pencere ve boru sistemleri, dış cephe kaplama, çatı malzemeleri, bitkisel yağlar ve şampuan şişeleri, yapay deriler, yumuşak oyuncaklar PVC’den yapılmaktadır.

- LDPE (Low Density Polyethylene), düşük yoğunluklu polietilen bir malzemedir. - Genel olarak; sıkılabilir şişe, kuru temizleme ve alışveriş poşetleri, ekmek poşetleri, halı, çanta gibi ürünlerde kullanılmaktadır.

- Polipropilen, orta sertliğe ve parlaklığa sahiptir aynı zamanda yüksek erime özelliğine sahip, nem engelleyen bir plastik çeşididir. - Yoğurt ve süt kapları, margarin tüpleri, ketçap şişeleri, cips ve bisküvi ambalajları, mikrodalga yiyecek tepsileri, ilaç şişeleri, sandalyeler, bavullar, halı, halat ve bazı kaplar ile kapaklar polipropilen plastiklerden yapılmaktadır.

- Polistiren, sert ve köpük ürün grubunu oluşturur. Düşük erime noktasına sahip uygun fiyatlı bir plastik malzemedir. - Fast-food ambalaj kapları, su bardağı, yoğurt kapları, yumurta kartonları, soğutucular, tepsiler,video ve ses kaset kapları, köpek kapları gibi ürünlerde polistiren plastik kullanılmaktadır.

- Other olarak adlandırılan diğer plastik ürünlerdir. - Bilgisayar donanım ürünleri, damacanalar, dvd kapları, güneş gözlükleri, naylonlar bu gruba girer. Polikarbonat olarak adlandırılan PC plastik gurubu 7 numara ile işaretlenmektedir.