Spor Yapıldıkça Elektrik Üreten Spor Salonu

sportsart

Sağlıklı kalabilmek veya kilo vermek amacıyla spor salonlarına giden insanların tükettiği enerjiden temiz enerji üretme fikri ile yola çıkan Kaliforniya’daki bir spor salonu oldukça ilgi görüyor.

SportsArt’ın yenilikçi ECO-POWR ekipmanı serisi sayesinde, Sacramento Eco Fitness, üyeleri spor yaptıkça elektrik üretiyor. Salonda bulunan bir bisiklet, iki buzdolabını 24 saat boyunca çalıştırmak için yeterli enerji üretebiliyor. Öyle ki salonda yapılan ölçümleme sonrasında fark epey açık görünüyor. Daha önce aylık 680 $ olan elektrik faturasının yeni elektrik üreten bisikletler sayesinde yalnızca 30 $ gibi uygun bir tutara indiği belirtiliyor.

enerji üreten koşu bandı

Sacramento Eco Fitness, salonun enerji gereksinimlerini karşılamak amacıyla bir dizi SportsArt fitness ekipmanı kullanıyor. Spin bisikletleri ve dünyanın ilk enerji üreten koşu bandı da dahil olmak üzere salonda bir çok temiz enerji üreten alet yer alıyor. SportsArt fitness ekipmanlarından yalnızca birinin saatte 200 watt enerji üretebilme kapasitesine sahip olduğu belirtiliyor.

Makineler, güneş panelleri ve rüzgar türbinlerinde kullanılanlara benzer bir mikro invertör ile donatılmış. Bu invertör, makinenin egzersiz sırasında üretilen kinetik enerjiyi kullanmasını sağlıyor. Üretilen enerji, çalıştırılan makinenin piline, ışıklar, cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar ve daha fazlasına güç sağlamak için kullanılıyor.

Spor yapılırken enerji üretme fikri aslında çok yeni değil. Ülkemizde de bir çok üniversite öğrencisinin projelerinde kondisyon bisikletleri ile enerji üretme projeleri bulunuyor. Ancak bu spor salonu harekete geçerek ve enerji üreten farklı ekipmanları da kullanarak işi bir ileri boyuta taşımayı başarmış görünüyor.

Benzer:Giresun’da Öğrenciler Bisiklete Binerek Elektrik Üretiyor

enerji üreten bisiklet

Yenilikçi bu yeşil teknolojinin, diğer spor salonlarında da yaygınlaşarak kullanılması, enerji tüketimini azaltmak açısından sürdürülebilir bir adım olabilir.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın