Sonsuz Enerji Kaynağı Güneş

güneş enerjisi
Yazan Ekolojist

Yenilenebilir enerjinin, yenilenebilir sözcüğünün kökünden yola çıkarak “yeni” ve hatta “yenilenmek” kelimelerinin anlamı, yenilenebilir enerjinin bizim aklımızda bir taslak oluşmasını sağlar. En basit anlamı ile yenilenebilir enerji, kaynağını yeni baştan yapması veya bir kez daha yapması, tekrarlaması diyebiliriz. Kaynak olarak düşündüğümüzde ise aklımıza gelecek olan Dünyanın kullandığı en büyük ve bol enerji kaynağı olarak bilinen güneştir.

Yenilenebilir enerji kaynağını tanımlamak gerekirse; Yenilenebilir enerji kaynakları tekrarlamalı olacak bir biçimde kaynaklardan elde edilen enerjilere denir. Tek bir tanıma bağlı kalmadan birçok şekilde de tanımlayabiliriz. Mesela yenilenebilir enerjiye bir başka tanım ile doğal kaynaklardan elde edilen ve sürdürülebilirliği yani sürekli olan enerjilerdir. Sürdürülebilirlik kelimesi bize güneş enerjisi yenilenebilir enerji kaynağı mıdır? Sorusunu günümüzde sıkça duymamızı sağlar. Güneş enerjisi yenilenebilir enerji kaynaklarından doğal olanıdır ve doğal enerji kaynağı olan güneş enerjisinin çevreye hiçbir zararı olmadan elde edilebilir.  Çevreye zarar vermemesi, yenilenebilir ve sürekli olması güneş enerjisini kullanmamız için avantajlı sebepler olsa bile Güneş enerjisinden elde edilen enerjinin depolanması için bir takım zorluklar ve bu enerjiyi depolayacak panellerin çok fazla alanlara kurulması gerekçesi bu enerjinin çok yaygınlaşmamasına neden olan engellerdir.

 Güneşten Enerji Nasıl Sağlanır?

Güneş enerjisi dünyaya gelen güneş ışınlarının paneller yardımı ile ısı ve elektriğe dönüştürülmesi sonucuyla oluşur kısacası güneşten elde edilen enerjidir diyebiliriz. Güneş enerjisi bitmek tükenmek bilmeyen en sağlıklı enerji kaynağıdır ve bitmek tükenmek bilmemesi demek güneş enerjisi yenilebilir enerji kaynağı mıdır? Sorusuna cevap olarak sürekli ve tekrarlanan kaynak niteliği taşımasından dolayı bu sorunun cevabını güneş enerjisinin yenilenebilir enerji olmasını doğrular.

Güneş enerjisi doğrudan Dünya ile bir teması olmamasına rağmen en çok kullanılan enerji kaynağıdır. Güneş enerjisi ısınma, aydınlatma, elektrik ihtiyaçlarını karşılayan ve hatta endüstriyel amaçlarda dahi kullanan bir kaynak olması sürekli tercih edilmesinde önemli rol oynamasını sağlar. Bu denli fazla kullanılmasına karşın tekrarlamasını koruyan ve en önemlisi doğal bir kaynak olmasından dolayı sürekliliği yenilenebilir bir enerji kaynağıdır.

güneş enerjisi yenilenebilir enerji

Güneş Enerjisi Yenilenebilir Kaynak Mı?

Yenilenebilir enerji kaynağı; Yenilenebilir enerji kaynağından alınmış olan enerjiye eşit bir pay ile veya kaynağından tükenme hızından daha fazla kendini yenileyebilmesi ile tanımlamamız günümüzün sorusu olan güneş enerjisi yenilenebilir enerji kaynağı mıdır? sorusunun en net cevabı vermemizi sağlar. Kısacası güneş enerjisinin bitmeyen sonsuz bir enerji kaynağı olduğunu bu açıklamalardan anlamak mümkün.

Güneş enerjisinin doğal olmasından dolayı tercih edilme sıklığı rastlanırken güneş enerjisi kullanılmayan gelişmiş veya gelişmemiş ülkelerde ise kullanılmama sebebinin yenilenebilir güneş enerjisinin oldukça maliyetli olmasıdır. Güneş enerjisi ne kadar kullanışlı bir enerji kaynağı olsa da oldukça maliyetli bir enerji kaynağıdır.

Güneş enerjisini kullanımlı kılan özelliklerinden kolayca enerji değişim olanaklarının olması baş sıradadır. Çünkü güneş enerjisi , potansiyel, mekanik kinetik, ısı ve elektrik enerjisine kolayca dönüşüm göstermektedir. Dönüşüm göstermesi olumlu sayılırken güneş enerjisinin kendisinin ve enerji dönüşüm durumlarında gerekli olan yüksek maliyet durumu çoğu ülkede yenilenebilir enerji kullanımında geri adım attırmaktadır. Güneş enerjisini hayatımızın birçok alanında kullanmak zorundayızdır. Artık bizim için bir tercih değil ihtiyaç haline gelmiştir. Güneş enerjisinin bitmek tükenmek bilmeyen enerji gücü cazip tarafıdır.

Güneşin dünyaya gönderdiği yüzdelik hesaplamaya vurulduğunda bir veya iki gibi oran ışınlar oldukça büyük ve fazla enerji gücü göstermektedir. Bu sebepler doğrultusunda güneş enerjisini genellikle daha çok ekonomik açısından yüksek olan ülkeler kullanmaktadır. Güneş enerjisini daha ekonomik hale getirmek için çalışmalar devam etmektedir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın