Slow Olive “Zeytin Buluşması” Sona Erdi

Yazan Ekolojist

Zeytin ve zeytinyağının yetiştirildiği bölgelerde iki yılda bir düzenlenen bienal  Slow Olive‘in ikinci buluşması , 14-15 Nisan tarihleri ​​arasında Balıkesir Ayvalık’ta gerçekleşti. Etkinlik, Uluslararası Slow Food hareketi, Ayvalık Belediyesi ve Türkiye’nin Slow Food toplulukları tarafından düzenlendi.

Farklı Ülkelerden Katılımcılarla Gerçekleşti

Filistin’den İspanya’ya katılımcılar, İtalya, Arnavutluk ve Fas gibi daha birçok ülkeden gelen katılımcılar Ayvalık’ta, Türkiye’yi, zeytin ve zeytin ağacının kendisi kadar farklı konuları tartışmak üzere bir araya geldi Katılımcılar, uzmanlıklarını, çalışmalarını ve deneyimlerini paylaştı.

Cumartesi Günü Başladı

14 Nisan Cumartesi günü Taksiyarhis Müzesi’nde açılış törenini, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’in açılış konuşmaları ve Slow Olive’in kurucusu Defne Koryürek’in konuşması izledi. 15 Nisan Pazar günü, Barbara Massaad (Lübnan) ile bir sabah toplantısı düzenlendi ve Türkçe olarak da yayımlanan Suriye Çorbası(Soup For Syria) adlı kitabı yazar tarafından okurlarına imzalandı.  Esra Sevin’in İngilizceden çevirisiyle Hayykitap’tan çıkan kitapta Suriye’deki kampta yaşayan mültecilerin portreleri dünyaca ünlü şeflerin çorba tarifleriyle birlikte yer aldı.

Katılımcıların Sunumlarıyla Mesajlar Verildi

Ahmet Uhri ve Angelo Lo Conte zeytin tarihi üzerine konuşma yaparken, Güven Eken, Marco Antonucci ve Silvana Subashi’yl yerli zeytin ve zeytinyağı çeşitleri ile İtalyan Sızma Zeytinyağı birliği konularında sunum yaptı. Önder Algedik, Gönül Işık ve Kemal Koçak zeytin ağaçlarının ekosistemi ve yargı sisteminde ekosistemin değeri konulu sunumu izlendi. Çarlık Taamallah, Souhad Azennoud ve Barbara Massaad coğrafi bölgeler ve zeytin ağaçlarının çeşitliliği üzerine konuşma yaparken; Slow Ovile üyeleri, şef, aşçı, aktivist ve Ayvalık halkı zeytin üreticileri bir araya gelerek tarih ve kültür anlatıcısı Nedim Atilla tarafından Ege’nin kuzey batısındaki yabani zenginlik başlıklı anlatımını dinledi.

Slow Food  Dünya Çapında

Slow Food, dünya genelinde  tüm insanların erişebildiği ve dünyanın ekolojisi zararsız olan, üzerinde yaşayan insanlara da sağlıklı yeceklerin tadını çıkarabilecekleri bir dünyayı öngören küresel bir halk örgütü kuruluşudur. Slow Food, 160’dan fazla ülkede bir milyondan fazla aktivist, aşçı, uzman, genç, çiftçi, balıkçı ve akademisyeni kapsamaktadır.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın