Sigara İzmaritleri Asfalt Yapımında Kullanılacak

sigara izmariti geri dönüşüm

Dünyada her yıl trilyonlarca sigara tüketiliyor ve çoğu izmarit ne yazık ki çevreye atılıyor. Sigara insan sağlığını tehdit etmekle kalmıyor aynı zamanda havayı da kirletiyor, çevreye atılan izmaritler ise doğada çözünme süresi bir yana zehirli kimyasallarını derelere, nehirlere ve okyanuslara salıyor.

Sigara izmaritlerinin yol açtığı toksik etkiyi azaltmak ve bu atıkları yeniden değerlendirmek üzere yola koyulan Avusturalya’lı araştırmacılar geçtiğimiz günlerde izmaritlerden kaldırım ve asfalt yol yapılması konulu bir çalışma yayınladı.

Avusturalya’da bulunan Royal Melbourne Teknoloji Enstitüsü’nden (RMIT) Abbas Mohajerani liderliğindeki araştırmacılar, asfalta sigara izmariti katarak daha dayanıklı ve termal iletkenliğin daha az olduğu bir formül ürettiler.

abbas mohajerani

Ortaya çıkan ürün büyük bir atık sorununu çözmekle kalmıyor, aynı zamanda betonlaşma nedeni ile şehirlerde yaygın olarak oluşan kentsel ısıl ada etkisini de azaltıyor. Kısaca sigara izmaritleri güneşten gelen ısıyı daha az tutuyor ve ısı iletkenliği azalan yollar şehirlerin ısınmasına sebebiyet vermiyor.

RMIT’in Mühendislik Okulu’nda kıdemli öğretim görevlisi olan Mohajerani, sigara izmariti atığına çözüm bulmak için istekli olduğunu belirtti. Mohajerani, “Uzun yıllardır sigara kirliliği sorununu çözmek için sürdürülebilir ve pratik yöntemler bulmak için çalışıyorum” dedi.

Araştırma kapsamında, zehirli kimyasalların çevreye sızmasını önlemek için bitüm ve parafin mumu kullanılarak sigara izmaritleri izole edilmiş. Daha sonra izole edilen izmaritler sıcak asfalt karışımı ile karıştırılarak daha yoğun ve dayanıklı bir yapı elde edilmiş.

Her yıl yaklaşık 6 trilyon sigara üretilmekte, bu da 1,2 milyon tondan fazla sigara izmariti atığı demek oluyor. Bu rakamların, özellikle dünya nüfusundaki artıştan ötürü 2025 yılında yüzde 50’den fazla artması bekleniyor.

Bu araştırma, sigara izmaritinin geri dönüşümü ile farklı atıkların yönetimi konusunda neler yapılabileceğinin iyi bir göstergesi. Çevreye atılan izmaritlerin faydalı bir modelle toplanması sağlanabilirse çevre kirliliğine karşı sağlam bir adım atılmış olacak.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

1 Yorum

  • belediye çuval çuval izmarit satın alıyordu .. 10 kilo 5tl gibi kampanya vardı .. bildiğim kadarıyla pamuk olarak kullanma amaçliydi ama tutmadi ve bırakıldı .. devlet destek durmadı

Düşüncelerinizi Paylaşın