Sevindiren Gelişme: Üniversite Kampüsünde Leylek Yuvaları

Yazan Ekolojist

Dünya üzerinde canlı türü olarak sadece insanlar yaşamıyor; bitkiler, ağaçlar ve hayvanlar da insanlarla birlikte yaşıyorlar. İnsanların bu canlıların yaşamına dikkat etmesi ve ona göre düzenlemeler yapması gerekiyor.

Hemen hemen her geçen gün nesli tükenen bir hayvan türü haberiyle karşılaşılır oldu. Bu durumun birçok nedeni vardır. Küresel ısınma sonucu hızla değişen iklim şartları ve hayvanların bu değişimlere uyum sırasında yaşadıkları sıkıntılar, aşırı ve çarpık kentleşmeden dolayı hayvanların barınma yerlerinin işgal edilmesi, ormanların aşırı tahribi sonucu yine hayvanların besin ve barınma alanı bulmakta zorluk çekmeleri bahsedilebilecek nedenlerin sadece birkaçı. Ama her zaman için umut veren gelişmeler yaşanabiliyor.

Her geçen gün hem yenilenebilir enerji hem de sürdürülebilir yaşam üzerine çalışmaların ve gelişmelerin arttığı gözlemleniyor. Gerek çıkan haberler gerekse hayata geçirilen projeler bu alanların gelişimi için büyük umutlar vaad ediyor. Bunun yanında hayvan hakları kuruluşları da faaliyetlerini artırarak devam ettiriyor ve hayvanların korunması konusunda birçok yenilik sağlanıyor.

Hayvanlara yaşam alanı sağlanması konusunda bir gelişme Iğdır’dan geldi. Türkiye’de bir ilk olarak bir üniversite kampüsünde leyleklere yuva yapıldı. Bilindiği gibi Iğdır’ın sembolü leyleklerdir. Leylekler elektrik direklerinde yüksek çatılarda yuvalarını kuran hayvanlardır. Özellikle yumurtlama dönemlerinde iyi bir yuvaya ihtiyaçları vardır. Iğdır da hem simgesi olan hem de özel bir kuş türü olan leyleklerin yaşam kalitelerini ve güvenliklerini artırmak adına onlara üniversite kampüsü içinde demir ve sacdan oluşan ve demir desteklerle sağlamlaştırılan yuvalar yapılmış.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Iğdır Şube Müdürü Mete Türkoğlu’nun açıklamalarına göre bu yuvalar sadece leylekler için değil diğer yabani hayat ve kuş türleri için de yuva niteliği taşıyor. Iğdır’ın Ağrı Dağı zirvesinde olmasından dolayı kuş çeşitliliğinin fazla olmasına dikkat çeken Türkoğlu açıklamalarında, yapılan gözlemler sonucu her leylek yuvasında üç ile beş arası yavrunun hayat bulduğu görülmüş. Göç eden koloninin bahar ayı tekrar döndüğünde o yavruların yuva arayışı içine gireceği ve belki de bir çift leyleğin bu yuvalardan birine yerleşip çoğalacağını söylüyor.

Hem hayvanlar hem de insanlık için bu güzel gelişmelerin artarak devam etmesi gerekir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın