Sahra Çölü’nün Genişlemesi Ne Anlama Geliyor?

Yazan Ekolojist

Dünyanın en büyük sıcak çölü olan Sahra, giderek büyüyor. Aslında, neredeyse yüz yıl öncesine göre yaklaşık yüzde 10 daha büyük durumda ve bilim insanları iklim değişikliğinin bu genişleme üzerinde kısmen sorumlu olduğunu öne sürmektedir. Belirli bir dereceye kadar, birçok çölün sınırları, mevsimsel olarak genişler ve daralır. Ancak araştırmacılar, 20. yüzyılda Sahra’nın “güçlü bir şekilde genişlediğini” öne sürdü.

Yağışların Azalması Ve Küresel Isınma Etkisi Araştırılıyor

Daha önce bilim adamları, 1980’lere dayanan uydu verilerini inceleyerek Sahra’nın genişlemesini araştırmıştı. ABD Ulusal Bilim Vakfı tarafından desteklenen bu çalışma, yaklaşık yüz yıllık bir zaman dilimi boyunca yağış ve yüzey hava sıcaklığındaki uzun vadeli eğilimleri ilk analiz eden ilk araştırmadır. Yeni bir çalışmada, araştırmacılar; Afrika’da toplanan yağış verilerini incelediler, 1920’ye kadar uzanan kayıtlara başvurdular ve değişen koşulların Sahra’nın sınırları etrafındaki bölgeleri nasıl etkilediğini belirttiler. İklim bilimciler, bazı doğal iklim döngüleri, güney bölgelere doğru azalmış yağış ve çöl genişlemesini kısmen açıklayabilirken, insan kaynaklı iklim değişikliğinin de rol oynadığını keşfettiler. Ve eğer iklim değişikliği kontrol edilmezse, Sahra’nın yavaş büyümesinin devam edeceği belirtildi.

Araştırmalar Sürüyor

ABD Ulusal Bilim Vakfı tarafından desteklenen Çalışmanın yazarları, 1920’den 2013’e kadar olan verilere dayanarak, Afrika’daki mevsimsel sıcaklık ve yağış döngüsünü incelemeye başladılar. Fakat dikkatleri Sahra’da, Sahra ile Sudan savanlarını bağlayan yarı kurak bir bölgede bulunan yağışların azalması eğilimlerine çekildi.  Buna daha yakından bakarak, yağış eğilimlerinin, Sahra’nın zaman içindeki büyümesi ile nasıl bir bağlantısı olabileceğini araştırıyorlar.

Soğuk Ve Sıcak Çöller İklimden Etkileniyor

ABD Jeoloji Anketi‘ne (USGS) göre çöller, yılda 10 inçten (25 santimetre) daha az yağmur alan yeryüzündeki yerler olarak tanımlanmaktadır. Yaklaşık 3,6 milyon mil karelik bir alanla (9.4 milyon kilometre kare), Sahra dünyanın üçüncü büyük çölüdür. Antarktika’nın donmuş çölü yaklaşık 5.5 milyon mil kareye (14.2 milyon kilometre kare) ve Arktika çölü yaklaşık 5.4 milyon mil kareye (13.98 milyon km2) kadar uzanıyor.

İnsan Varlığını Etkiler Boyutta

Araştırmacıların bulguları, tek bir yıldan ziyade onlarca yıl içinde meydana gelen değişikliklere işaret ediyor ve bu durum, Sahra’nın sürekli büyümesinin yaban hayatını ve değişen sınırların yakınında insanları nasıl etkileyebileceğini tam olarak tahmin etmeyi zorlaştırıyor. Ancak, insanların yemek yetiştirdiği yerler gittikçe daha kuru hale geldikçe, bazı bölgeler kuraklığa karşı daha savunmasız hale gelebilir ve orada yaşayan insanlara daha büyük bir kıtlık riski getirir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın