Rüzgar Kanadı Üreticileri

rüzgar türbini kanadı üreticileri
Yazan Ekolojist

Rüzgar türbinleri, hareket halindeki havanın kinetik enerjisini kanatlar vasıtasıyla dönerek önce mekanik enerjiye sonra da elektrik enerjisine çevirmeye yarayan sistemlerdir ve çevremizde de rastladığımız gibi genelde 3 kanatlıdırlar. Dünya üzerinde rüzgar türbini kanadı üreten yalnızca 5 firma bulunuyor. Bunlardan birisi de Aero Rüzgâr Endüstrisi A.Ş. firmasıdır.

Aero Rüzgâr Endüstrisi A.Ş. Tarihçesi

Aero Rüzgâr Endüstrisi A.Ş. 2002 yılında faaliyete geçen bir rüzgâr enerjisi firması. Bu firma İzmir’de boş bir tesis üzerinde ürettiği kanatlar sonucunda rüzgâr hızını artırıyor ya da rüzgârlı olmayan havalarda bile rüzgâr elde edebiliyor. Bu firma 900 kW, 2.300 kW ve 2.000 kW gücündeki rüzgâr türbinlerine kanat temin ediyor.

Aero firması tarafından üretilen kanatlar Avustralya ve Hindistan gibi Türkiye’den uzak ülkeler tarafından kullanılıyor. Bunun yanı sıra ürettiği kanatları Türkiye içerisinde de kullanan yerler var. Şarköy, Balıkesir, Tekirdağ ve çok yakında Soma projesinde kanat üreterek büyük bir rol oynayacak.

Bu noktada Türkiye’de hali hazırda ihtiyaçları karşılayabilmek için pazar payının %50 sinin bu firmada olduğunu söyleyebiliriz. Tüm bunlara ek olarak, üretim alanının da Türkiye’de olması kullanıcı firmalar için büyük bir avantaj.

ESBAŞ firması da rüzgar enerjisi için kanat üretici firmalardan bir tanesi. Bu firma ise Almanya pazarının neredeyse tamamına sahip tek firmadır. Türkiye’deki pazar payı ise %27,26 ile hizmet veriyor.

rüzgar türbini kanadı

Türkiye’de Rüzgâr Enerjisi Pazarı

2008 yılı içerisinde Türkiye Elektrik İletim A.Ş. tarafından hazırlanan talep dosyasında 2008 ve 2017 yılları arasında rüzgâr enerjisinden üretilen, elektrik enerjisinde yıllık olarak %7- %8 arasında artış bekleniyordu.

Türkiye’de her yıl artan bir elektrik ihtiyacı var. Buna bağlı olarak her yıl üretilen elektrikte de artış olmalı ve iş gücü buna doğru orantıda artırılmalı. Bu enerjinin artırılmasına yönelik her yıl başına ortalama 3.500 MW’lik bir yatırım yapmalıdır.

Rüzgâr enerjisinin keşfi sonrasında bunu artırmaya yönelik yapılan çalışmalar hiçbir zaman dur durak bilmedi ve tam gaz devam etti. Her gün ya da her yıl geliştirilerek yeni bir yöntem ya da enerji üretimine yönelik araçlar bulundu. Yenilenebilir bir enerji olduğu için maddi ve manevi olarak fosiller gibi kimseyi olumsuz yönde etkilemedi. Bir anda sadece Türkiye’de değil tüm dünyada uygulanabilen bir yöntem haline geldi. Rüzgâr enerjisi potansiyeli ve imkânları fazla olan Türkiye’de bu süreç sonrasında rahat bir nefes aldı diyebiliriz.

Ek olarak rüzgâr enerjisi için açılan iş yerleri açısından bakarsak oldukça büyük bir istihdam da sağladığını söyleyebiliriz. İstanbul’da 132 adet, Ankara’da da 155 adet olmak üzere toplamda 287 adet rüzgâr enerjisi üretimi üzerine enerji şirketi kuruldu. Buralarda çalışacak işçi sayılarını da düşünürsek ilk etapta minimum 5.000 kişiye yakın bir istihdam sağlandı.

elektrik şebeke rüzgar türbini

Türkiye üzerinde bu durum daha da yaygın bir hal alacaktır fakat elektrik şebekeleri yüzünden bu konuda bir yere kadar ilerleyebiliyor. Sonrasında eli kolu bağlı kalıyor ve önüne engeller çıkıyor. Elektrik şebekeleri, rüzgâr enerjisine engel oluyor. Normalde daha fazla ihtiyaç olmasına rağmen rüzgâr enerjisi, elektrik santrallerinin sadece %5’ini kullanabiliyor. Daha fazlasını kullanmaya kalktığında ise elektrik kısa devre yapıyor ve bu duruma gücü yetmiyor.

Bu sorunun kalıcı olarak aşılabilmesi için rüzgâr enerjisinden önce elektrik şebekelerine yatırım yapılması ve güçlendirilmesi gerekiyor. Aksi takdirde bu zincirleme bir problem olarak kalacak ve sürekli kendini tekrar edecektir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın