Rüzgar Enerjisi Depolanabilir mi?

rüzgar enerjisi depo

Rüzgar Enerjisini Depolama Yöntemleri Rüzgardan Alınan Verimi Artırıyor

Rüzgar enerjisi depolanabilir mi konusuna getirilen çözümler ile elektrik ihtiyacı büyük ölçüde karşılanabilmektedir. Elektrik üretiminde fosil yakıtların kullanımı artık daha maliyetli bir hal aldı. Fosil yakıt kaynaklarının gün geçtikçe daha da azalması, üreticileri farklı kaynaklara yönlendiriyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarından rüzgar enerjisi, elektrik üretiminde en çok rağbet gören alanlardan bir tanesidir. Sürekli olması ve uzun vadede daha etkili bir yatırım olması, enerji üretimi sektöründe çalışmak isteyenleri rüzgar enerjisine yönlendirmektedir.

Günlük hayatımızı gözden geçirdiğimizde, elektrik kullanmadan geçirdiğimiz bir saat olmadığını görebilirsiniz. Elektrik, 21. yüzyılın vazgeçilmez ihtiyaçlarından biri olmuştur. Elektrik kesintilerinde dahi hayatın ne kadar aksayabildiği, ülkemizde yaşanan çeşitli kesintilerde tecrübe edilmiştir. Tek bir kişinin tükettiği elektik enerjisi bile çok yüksek miktarlardayken, 70 milyondan fazla nüfusa sahip olan ülkemizin toplam ihtiyacı çok büyüktür. Kişisel kullanıma ek olarak, sanayi sektörü de işin içine katıldığında elektrik üretiminin ne kadar önemli bir sektör olduğu anlaşılabilmektedir.

rüzgar enerjisi depolama

Rüzgar Enerjisinin Depolanması Neden Önemlidir?

Rüzgar enerjisi depolanabilir mi sorusu hem şirketleri hem de araştırmacıları meşgul eden bir sorudur. Rüzgar enerjisi, elektrik üretiminde çok önemli bir noktadır. Özellikle de ülkemiz bu konuda en şanslı ülkelerden biridir. Yıllık rüzgar potansiyeli, dünyadaki pek çok ülkeye göre çok fazladır. Bu potansiyel etkili bir şekilde kullanılırsa, toplam elektrik ihtiyacının önemli bir kısmı doğadan karşılanabilmektedir.

Tıklayın: Türkiye’de Rüzgar Enerjisi

Rüzgar enerjisinden elektrik üretmek, oldukça basit bir mantığa dayanmaktadır. Elektrik üretimini gerçekleştiren türbinlerin hareketi için bir kuvvet gerekir. Barajlarda kuvvet olarak suyun gücü kullanılmaktadır. Rüzgar türbinlerinde de dönen kanatlar türbini hareket ettirmektedir. Kanat yapılarının geliştirilmesi ile, en ufak bir rüzgarda bile etkili bir dönüş gerçekleşebilmektedir. Elde edilen elektrik, jeneratörlerle birlikte şebekeye bağlanarak, dağıtım işlemi sağlanır. Rüzgarın çok hızlı oluştuğu durumlarda, jeneratöre çok fazla güç biner. Bu gücün jeneratöre zarar vermemesi için türbinlerin çalışması durdurulur. Bazı dönemlerde de rüzgar hızı düşük olduğu için yeterli miktarda elektrik enerjisi üretilemez. İki durum arasındaki farkı dengelemek adına, enerjinin depolanması gereklidir.

rüzgar enerjisi depolanabilir mi

Rüzgar Enerjisini Depolama Yöntemleri

Günümüzde, rüzgardan elde edilen enerjinin depolanması için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Daha etkili yöntemler için de çalışmalar devam etmektedir. Depolamada kullanılan yöntemlerden birisi de hava torbalarıdır.

İskoçya’da su altında bulunan hava torbaları, 600 metre derinlikte ve 20 metre çapındadır. 700 MWh’a kadar enerji depolama kapasitesi bulunmaktadır. Üretilen fazla enerji bu torbalar içerisinde saklanarak, ilerleyen dönemlerde elektrik üretiminde kullanılmaktadır.

Açık denizde bulunan rüzgar tribünleri için kullanılan bir diğer depolama yöntemi ise Okyanus Yenilenebilir Enerji Sistemi olarak adlandırılıyor. İçi boş betondan yapılmış küreler okyanus zeminine yerleştirilerek, içerisine belirli miktarda su ekleniyor. Rüzgarın çok yoğun olduğu dönemlerde elde edilen fazla enerji, küre içerisindeki suyu boşaltmak için kullanılıyor. Rüzgar şiddetinin enerji üretmede yetersiz kaldığı zamanlarda da türbinlerin hareketi için küre içerisindeki su kullanılmaktadır. Bu şekilde her iki dönemde de enerjinin yeterli ölçüde üretimi sağlanmaktadır.

Rüzgar enerjisinin depolanmasında son çalışmalar, hidrojen gazı üretimi üzerine gerçekleştirilmektedir. Suyun içerisindeki hidrojenin, rüzgar enerjisi ile ayrıştırılması işlemi ile hidrojen gazı eldesi planlanmaktadır. Elde edilen hidrojen gazı da, yakıt olarak kullanılarak elektrik üretiminde etkin rol oynayacaktır. Çalışmaların başarıya ulaşması durumunda, rüzgar enerjisi tüm potansiyeli ile kullanılmış olacak.

rüzgar enerjisinin depolanması

Rüzgar enerjisi depolanabilir mi sorusu, bilim adamlarını ve şirketleri farklı fikirlere yöneltmektedir. Ülkeler depolama konusunda bütçeler ayırmaktadır. Depolama sorununa etkili bir çözüm getirilmediği sürece, rüzgar enerjisinden yeterince verim almak mümkün olmamaktadır.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın