Project Sunroof: Google’dan Güneş Enerjisi Kullanımına Teşvik Projesi

project sunroof

Google her geçen gün yenilenebilir enerji konusunda yaptığı yatırımlar ile sürdürülebilir yaşama katkı sağlamaya devam ediyor. Google, “Project Sunroof” adını verdiği proje ile Google Maps verilerini kullanarak, kullanıcıların evlerinin konumuna göre sağladığı veriler ile karbon salınımına çözüm yaratma noktasında çok önemli bir adım atıyor. Evinizin ne kadar güneş aldığı, bulunduğunuz lokasyona güneş panellerinin yerleştirilmesinin uygun olup olmadığı ve yapılacak tasarrufun değerlendirilmesi Project Sunroof ile kolaylıkla yapılabilecek.

Project Sunroof Neler Sunuyor ?

Project Sunroof isimli internet sitesine giriş yaptığınızda, site Google Maps’i kullanarak sizden adresinizi girmenizi istiyor; lokasyon bilgilerini ve uydu bilgilerini kullanarak çatınızın şeklini, çatınıza düşen güneş enerjisini ve ağaç ya da diğer binalardan oluşan gölgeleri hesaplıyor.

Çatının 3 boyutlu modellemesi yapılıyor ayrıca gölgeler hesaba katılıp, güneşin aldığı yıllık pozisyonlar hesaplanıyor. Hesaplamada, güneş enerjisi üretimini etkileyebilecek geçmiş tarihli bulutlanma ve sıcaklık istatistikleri de göz önünde tutuluyor. Hesaplama yapıldıktan sonra, satın aldığınız veya kiraladığınız güneş panellerini 20 yıl kullandıktan sonra ne kadar kâr edeceğiniz ile ilgili fizibilite raporu sunuluyor. Ayrıca bulunduğunuz lokasyona en yakın güneş paneli yerleştiricileri ile iletişim kurmanız sağlanıyor.

Google’ın yayınladığı, Project Sunroof tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

Project Sunroof Türkiye’de Hizmet Veriyor Mu?

Proje şu an için sadece  Google’ın ABD’de San Francisco bölgesinde bulunan merkezinde ve Sunroof’u geliştiren mühendislerin bulunduğu Fresno, Kaliforniya ve Boston’da uygulanmaya başlanmıştır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının ilgi noktası olduğu günümüzde, Google’ın test aşamasını bitirerek projeyi ülke çapında hatta belki de dünya çapında genişletme planları bulunuyor.

Sistemin Türkiye’de kullanılmaya başlanması ile ülkemizde güneş paneli fiyat ve performansının çevre ve ev ekonomisine sağlayacağı katkı hızlı ve efektif bir şekilde görüntülenebilecek ve bu sayede güneş paneli kullanımı yaygınlaşacaktır.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın