Plastik Lastikler için Çevreci Geri Dönüşüm Fikri

Yazan Ekolojist

Sanayileşmenin arttığı günümüzde işletmeler ile birlikte atık oluşumu da hayli fazlalaştı. Üretim beraberinde atığı da getirmektedir. Ancak bazı ürünler var ki hem yok edilmesi zor hem de her yıl yüksek miktarlarda çöp haline gelmektedir. Kauçuk lastiklerde buna en iyi örneklerdir. Ancak artık bu lastikler berteraf edilmeye çalışılan maddelerden çıkıp aranan malzemeler haline geldi. Çünkü birçok ülkede bu atık lastikler hammadde olarak kullanılarak mobilya, döşeme malzemesi, terlik olarak geri dönüştürülmektedir.

Hindistan, Detroit, İsveç ve Kenya gibi ülkelerde ki yeni girişimciler tarafından ortaya atılan ve faaliyete geçirilen bu proje ile birçok kauçuk lastik atık olmaktan kurtulup yararlı hale dönüştürülmektedir. Araştırmaların sonuçlarına göre yılda 1,5 milyar dolayında olan lastik olduğu belirlenmiştir. Sayının bu kadar fazla olması yapılan bu projeninin ne kadar faydalı olduğunu göstermektedir.


Bu Terlikler Daha Ucuz ve Daha Dayanıklı

Kauçuk lastiklerin terlik haline dönüştürülmesi Kenya’da bir sanayi haline dönüştürüldü. Hatta lastikten üretilen terlikler için özel bir ad kullanılmaktadır. Akala sandaletleri denilen bu terlikler 2-5 dolar arası fiyat ile müşteriler ile buluşturuluyor. Ayrıca bu sandaletler diğer terlikler ile karşılaştırıldığında daha dayanıklı ve daha ucuzdur.

Kenya’nın güneyinde de “Bin mil terliği” olarak adlandırılan bu terlikler bu bölgede ki kabileler tarafından zaten çok uzun yıllardır kullanılmaktadır. Bölgenin sahip olduğu çalılık bitki örtüsü düşünüldüğünde bu terliklerin ne kadar dayanıklı olduğu tahmin edilebilmektedir.

Her Yıl 35 Bin Atık Lastik Terliğe Dönüştürülüyor

Otomobil fabrikalarının çok olduğu Detroit’de de bu mantıkla terlik üretimi yapılmaktadır. Detroit Treads terlikleri adı verilen bu terlikler bir firmada çalışan işçiler tarafından her yıl 35 bin lastikten üretilmektedir. 25 dolara satılan terlikler üniversiteli öğrencilerin tasarımı olarak parmak arası şeklindedir.

Mumbai’de ise mobilya üretemi yapılarak atık lastiklerin geri dönüşümü gerçekleştirilmektedir. Retyremenet Plan isimli bir şirket tarafından faaliyete geçirilen bu girişim faklı malzemeler ile kaplanan lastiklerin mobilyaya dönüştürülmesi şeklinde gerçekleştirilmektedir.

İsveç’de de atık lastiklerden kauçuk parke üretimi gerçekleştirilmektedir. Apokalyps Labotek adlı firma tarafından lastikler toz haline getirilmekte ve geri dönüştürülmüş plastiklerle karıştırılarak dayanıklı ve renkli parkeler haline getirilmektedir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın