Plastik Kullanımını Azaltacak 5 Müthiş Öneri

Yazan Ekolojist

Plastikler dünyada gün geçtikçe kullanımı artan pratiklik konusunda tercih edilen ve kullanımı sonucunda doğaya atık olarak bırakılması sonucu yıllarca süren yok olma işleminden dolay zararlı maddeler arasındadır. Plastik hammaddesi petrol olan bir üründür ve bir takım işlemlerden geçirilerek renk ve şeffaflık verilmektedir. Geçirdiği işlemler sırasında kimyasal tepkimeler yaşayan plastiğin zararlı maddeler halinde çevreye bırakıldığı zaman hammaddesi petrol gibi yıllarca çevreye zarar vermeden muhafaza edilememektedir. Geçirdiği işlemlerden sonra artık yeni bir madde haline dönüşen plastikler, bilinçli plastik kullanımı için geçerli olacak zararlara sahiptir. Hayatınızdan plastiği kendi çabalarınızla atmak için sizlere plastik kullanımı azaltacak 5 müthiş öneri:

1- Her Zaman Yanınızda Kullanılabilir Bez Çantalar Olsun

Amerika Birleşik Devletlerinde bir yılda neredeyse 100 milyar plastik poşet kullanılmaktadır. Bir ülkenin tek başına böyle bir rakama ulaşması ve bu atıkları çevreye bırakması gün geçtikçe atmosferde ki havayı, yeryüzünde ki çevreyi ve yaşam kaynağı olan suların kirlenmesi anlamına gelmektedir. Bu yüzden market alışverişlerinizde veya farklı ihtiyaçlarınızda yanınızda bulunduracağınız bez çantalar ile taşıma ihtiyacınızı giderin. Yapacağınız bu hareket ile çok fazla plastiğin çöplere oradan da doğaya karışmasını engelleyebilirsiniz. Plastik kullanımı ve zararları konusunda en fazla taviz verilen detaylardan birisi olan poşet çantalar ne yazık ki doğayı her geçen gün ciddi anlamda kirletmektedir.

2- Su Matarası Kullanın

Yaklaşık olarak 50 milyar su şişesinin sadece %40’ı kadarı geri dönüşe tabi olabiliyor. Geriye kalan kısım ise çöp olarak doğada imha edilmeye çalışıyor. Fakat imhası çok kolay olmayan bu şişeler doğaya zararlı bir etki bırakmaktadır. Su şişesi almak yerine kendinize su matarası alıp sürekli onu taşıyabilirsiniz.

3- Pipet Kullanmayın

Son yıllara bakıldığı zaman 20 yılda neredeyse 60 milyar pipet üretimi gerçekleşmiştir. Bu üretimin kaynağı ihtiyaçtır. Bu ihtiyacı ortadan kaldırmak için pipet kullanmayınız.

4- Paketlenmiş Gıda Yerine Toplu Alım Yapın

Az ve günlük tüketim için alınan gıdalar çoğunlukla plastik kullanımıyla muhafaza edilmektedir ve bu da çevreye fazlaca plastik atık bırakmak demektir. Gıda alışverişlerinizi toptan satılan yerlerden yapmaya gayret gösterin

5- Microbead İçeren Kozmetik Ürünlerini Almayın

Microbead; boyutu 5mm geçmeyen mikro plastiklerdir. Polietilenden üretilen bu maddeler kozmetik ürünlerinde de bulunmaktadır. Bu küçük ama çok zararlı maddelerin bulunduğu kozmetik ürünlerden kaçınmanızda yarar vardır.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın