Pencere Camları Güneş Paneli Olarak Kullanılacak

güneş panelli pencere

Los Alamos Ulusal Laboratuvarı araştırmacılarının kuantum noktaları kullanarak ürettikleri güneş panelleri ile evlerimizin pencereleri elektrik üretebilecek.

Los Alamos laboratuvarı araştırmacıları, projelerinde kuantum noktalarının üstün ışık yayma özelliğinden faydalanarak binalarda kullanılan pencere camlarına güneş paneli görevi yapma özelliği de getiriyor.

Çift bölmeli cam içerisine kuantum noktaları yerleştirerek cam üzerine düşen ışık dalgasını belirli noktalara odaklıyor. Odak noktalarında yoğunlaşan ışık cam etrafındaki fotovoltaik pillere ulaşarak her cam panelin enerji üretmesini sağlıyor.

güneş paneli teknolojileri

Kuantum noktalarının oluşturulmasında kadmiyum selenit / kadmiyum sülfit (CdSe / CdS) kullanan araştırmacılar, Kuantum noktaların 100 Angstrom çapında olduğunu, buna kıyasla insan saçının 500,000 Angstrom çapı olduğunu belirterek ince bir işçilikle çalışıldığını vurguluyor.

güneş panelli cam

Güneş Enerjisinin Maliyeti Düşecek

Los Alamos Laboratuvarı araştırmacılarından Victor Klimov, kuantum nokta teknolojisi ile üretilen yeni güneş panellerini bir güneş kondansatörü olarak değerlendiriyor. Yeni teknoloji ile güneş enerjisinin maliyetini düşürmenin yolunu açtıklarını belirten Klimov, kuantum noktalar sayesinde emisyonu %100′ e çıkarabildiklerini belirtiyor.

Bina Yüzeyleri Fotovoltaik Pencereler İle Kaplanacak

güneş panelli binalar

2012 yılına kadar Los Alamos’ta çalışan ve şu anUNIMIB fakültesinde görev yapan Sergio Brovelli; projenin özellikle verim konusunda yüksek kazançlar elde edildiği için çekici olduğunu belirterek bina yüzeylerine fotovoltaik pencere kaplamak gibi yeni kavramlar ve fikirlerin ortaya çıkmasına imkan vermekte olduğunu ifade etti.

Araştırma detayları, 2018 yılının ilk gününde Nature Photonics dergisinde online olarak yayımlandı.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın