Paris’e 1 Milyon Ağaçlık Orman Kurulacak

paris ağaç
Yazan Ekolojist

Birincil enerji kaynağı olan petrol ve diğer fosil yakıt türevlerinin zararlı etkileri bitmiyor. Hem geri dönüştürülemiyorlar, hem sera etkisi yapıp küresel ısınmaya neden olabiliyorlar hem de havayı ve çevreyi aşırı derecede kirletiyorlar. Bu durumla mücadelede dünyanın her yerindeki insanlara büyük iş düşüyor.

Ormanlık Alanlar Neden Artırılmalı?

İklim değişikliği ve küresel ısınma ile mücadelede neredeyse dünya üzerindeki bütün ülkeler alarm durumunda. Çünkü fosil kaynaklar azaldı, önümüzdeki yüzyıl içinde bitecekler ve ayrıca zararlı çevresel etkileri dolayısı ile kullanımlarının durması gerekiyor. Bu durumla mücadele alanında dünyanın bir çok yerinden oldukça önemli çalışmalar ve gelişmeler her geçen gün artıyor. Bunlar arasında elektrik enerjisinin tamamını yenilenebilir kaynaklardan üretmeye başlayan şehirler, orman geri kazanımı için eski askeri uçakları kullanan ve böylece kısa sürede çok fazla fidan dikmeyi amaçlayan projeler, bireysel boyutta günlük hayatlarını sürdürülebilir yaşam ve sıfır atık fikrini benimseyip hayatını buna göre modifiye etmeye çalışan insanlar sayılabilir. Bu ve daha fazla bir çok çeşitli örneğe rastlamak mümkün. Tüm bunlar aynı zamanda hava kirliliği ile mücadele çalışmalarına da hizmet etmiş oluyor.

Hava kirliliği ile savaşmaya oldukça güçlü bir örnek Paris’ten geldi. Şehirde bir milyon ağaçlık kent ormanı oluşturma çalışmaları başladı. Hava kirliliğinin en büyük düşmanının ormanlık alanların artması olduğundan daha önce bahsedilmişti.

Bu nedenle hava kirliliği sorunu ile mücadelede Paris, 1350 hektarlık alanı ormanlaştıracak. Şehir merkezinden 30 km kadar uzakta bulunan bu arazi şu anda boş. Aynı zamanda insanların vakit geçirmesine de olanak sağlayacak şekilde tasarlanan kent ormanı projesinde yürüyüş alanları da olacak ve 250 hektarlık alan sivil yaşamın kullanımına açılacak.

Bir milyon ağaç dikimi yapılması planlanan projenin çalışmaları aslında 15 yıl önce başlamış. Ancak alan kullanımı ile ilgili süren tartışmalar nedeni ile hayata geçmesi uzun sürmüş.

Syndicat Mixte d’Aménagement de la Plaine de Pierrelaye-Bessancourt (SMAPP) adıyla duyurulan proje tamamlandığında oluşan kent ormanının New York’taki Central Park’ın 5 katı büyüklüğünde olması hedefleniyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın