Paris Anlaşması’nı İmzalayan Ülkeler İklim Değişimine Önem Veriyor

Yazan Ekolojist

İklim değişim ekonomisi ve politikası için ESRC Merkezi bünyesi tarafından 30 Nisan tarihinde yayınlanan çalışmalarda belirtildiği üzere Paris Anlaşması’nı imzalayan ülkelerin tamamı iklim değişimi ile ilgili olarak bir politika belirlemiş veya yasa çıkarmış durumda. Bu da gösteriyor ki anlaşmayı imzalayan 197 ülkenin hepsi iklim değişimi konusunda bir hassasiyete sahip.

2018 Raporuna Göre

İklim değişimi hakkında yayınlanan 2018 raporuna göre dünya genelinde ülkelerin belirlediği 1500 civarında ulusal iklim değişikliği yasası ve politikası bulunduğu belirlenirken bunların 106 tanesi ise Paris Anlaşması‘nın yapıldığı 2015 yılının sonlarında kabul edilmiş. Yayınlanan raporda belirtildiği üzere Paris Anlaşması’nın yapılmasından itibaren konu ile ilgili olarak 106 tane yeni yasa kabul edilmiş ve bu yeni yasaların 28 tanesi direk Paris Anlaşması’na atıfta bulunur nitelikte. Kabul edilen yeni yasaların Paris Anlaşması ile tutarlı olup olmadığını belirlemek amacıyla daha fazla analiz yapılması gerektiğine dikkat çeken rapora göre, ülkelerin belirlemiş olduğu ulusal ve uluslararası uyumluluk aracılığı ile Paris Anlaşması’nda belirlenen hedeflere uymak önemlilik arz etmektedir. Gerekirse bu yasalar ile daha da sağlam hale getirilerek hukuksal bir boyut kazanabilir.

Sera Gazı Emisyonları Sınırlandırılmalı

Yayınlanan raporda, ülkeler tarafından ilan edilen yeni yasa ve politikalar aracılığı ile Paris Anlaşması’nın hedefe ulaşılabilirliğine büyük katkılar sunacaktır. Rapora göre iklim değişimi hakları birbirine uyumlu olmasını sağlayan yeni hukuksal vakaların da ortaya çıkmasına dikkat çekilmektedir. Bu vakalar ülkelerin belirlemiş olduğu sera gazı emisyon miktarlarının iklim değişimi üzerine yapmış oldukları etkileri içine almaktadır.

Paris Anlaşması’na Tutarlı Kalınmalı

İklim değişimi konusunda yapılacak olan girişimlere teşvik yapılması ve bunların gerçekleştirilmesi anlamında ülkelerin ve şirketlerin katkılarının büyük olduğuna dikkat çekilirken haklar ve hukuksal süreç hakkında açılan yeni davalar sayesinde Paris Anlaşması’na tutarlılığın devam etmesi gerekmektedir. Paris Anlaşması’na tutarlı kalınması hakkında yürütülen çalışmalara katkısı bulunan hukuksal boyut ile birlikte hükümetler iklim değişikliği konusunda çıkarılan yasalara ilave olarak yeni yasalar ve yeni hukuksal davalar ile bu tutarlılığı kanıtlaması gerektiğini göstermektedir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın