Panda Nüfusu Artıyor!

nesli tükenmekte olan hayvanlar

Nesli tükenme tehlikesi altındaki pandalar için yürütülen koruma çalışmaları etkili sonuçlar vermeye başladı. Çin’de yeni kurulan bir üreme merkezinde bu yıl 36 panda doğdu. Bu olay, kafeste gerçekleştirilen en başarılı panda üremesi olarak görülüyor.

Azalan panda nüfusu, umut vadeden bu gelişme ile “tehlikede” kategorisinden çıkartılıp “hassas türler” kategorisine dahil edildi.

Çin’de bulunan Wolong National Nature Reserve isimli doğa koruma alanındaki Shenshuping Üreme Merkezi’nin kurulması ile panda doğumlarında ciddi artışlar görülmeye başlandı. Yeni doğan 36 pandadan 19’u bu merkezde dünyaya geldi.

Nesli tehlike altında olan pandalar için yoğun çaba sarf eden Çin hükümeti, yaklaşık 15 yıl önce 1596 olan panda nüfusunu 2015 yılında 1864’e yükseltmişti. Bugün ise toplamda 2060 panda yaşıyor.

Bu yıl 15 tanesi ikiz olmak üzere, 42 panda yavrusu dünyaya geldi.

nesli tükenen pandalar

Nesli tükenmekte olan pandaların korunaklı bölgelere yerleştirilmesi programı Çin’de ilk olarak 1955 yılında başlatıldı. Program, yeni doğa koruma alanlarının oluşturulmasıyla birlikte pandaların daha fazla yiyecek bulabilmesi ve daha iyi üreyebilmesi için orman alanlarını ekolojik koridorlarla birleştirerek korunan alan ağlarının oluşturulmasını kapsıyor.

panda yavrusu

Çin’den gelen umut verici haberler, bizleri diğer türlerin korunması konusunda da yüreklendiriyor.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın