Otomobil Dünyası Oksijen Lastiği Konuşuyor

Yazan Ekolojist

Son yıllarda sürdürülebilir teknolojilerle doğa dostu olarak üretilen kendi ihtiyaçlarını karşılayan birçok ürün çıkıyor karşımıza, sürdürülebilir binalar ve yollardan sonra şimdide sürdürülebilir lastik üretimine başlandı. Çevre kirliliğinin en büyük nedenlerinden biri olarak gösterilen trafik ve araç yoğunluğu için uzmanlar çalışmalarını sürdürüyor. Otomotiv sektöründe elektrikli araç üretimi ile havaya karışan egzoz gazı azaltılmak amaçlanıyor ve bu konudaki çalışmalar geliştiriliyor. otomobil üreticilerinin bu alandaki çabalarına lastik üreticileri de oksijen lastik projesi ile atılım yaptılar. Cenevre Uluslararası Otomobil fuarında Görücüye Çıkan Oksijen Lastik oldukça dikkat çekti. Üretilen bu yeni teknoloji lastiğin oksijen lastik adını almasının sebebi ise araç hareket halindeyken havayı  temizliyor olması.

Oksijen Lastiğin Özellikleri

Bu çevreci lastiğin içerisi yosun kaplı ve şeffaf malzemeden üretilmiş. Oksijen lastik özel tasarlanan yapısı ile içerisindeki yosun için gerekli suyu emiyor ve şeffaf yapısı ile güneş ışığı alarak fotosentez sürecinin tamamlanmasını sağlıyor. Böylece lastik jant üzerindeki gözenekler aracılığıyla soluduğumuz havayı temizliyor. Oksijen lastikler eski lastiklerin geri dönüştürülen kauçuk tozundan üretiliyor. İçerisindeki yosunun fotosentez yapabilmesi için yüzeydeki suyu emdiğinden ıslak zeminde lastiğin yol tutuşunu arttırıyor. Ayrıca hafif ve emici yapıda olması lastiğin uzun ömürlü olmasın sağlıyor.Oksijen lastik fotosentez yaptığı sırada açığa çıkan enerji ile araç kendi elektriğini de üretiyor. Lastiğin içinde bulunan sensörler ile araç seyir halindeyken trafikteki diğer sürücüleri ve yayaları fren, şerit değişimi ve manevralar hakkında uyarıyor. Oksijen lastik entegre edilen yapay zeka birimi sayesinde ışık hızında mobil bağlantı sağlıyor.

Oksijen Lastiğin Üretimi

Oksijen lastik özellikle trafiğin ve araç sayısının yoğun olduğu mega kentlerde kullanılmak için geliştirildi. Oksijen lastik fotosentez yaparak karbondioksiti emmesi ve oksijen üretmesi sayesinde yaygın kullanım sağlanan bir mega kentte ciddi oranda oksijen üretimi yapacak ve bu şekilde hava kirliliğinin önüne geçmek mümkün olacaktır. Bu doğa dostu lastik tüm otomotiv sektörünün ilgisini üzerine çekmiş durumda. Üretici firma tüm saha testlerini tamamlayıp kısa zamanda oksijen lastiği piyasaya sürmeyi planlıyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın