Ordu’da Otobüs Terminali Kendi Elektriğini Üretecek

Yazan Ekolojist

Yenilenebilir enerjinin üretimi ve geliştirilmesi alanındaki yeniliklerin gerekliliği tüm dünya genelinde biliniyor. Güneş enerjisi yenilenebilir enerji türleri arasından dünya genelinde en çok kullanılabilir olması yönüyle tercih ediliyor. Bu nedenle birçok çalışma güneş enerjisini üretme ve depolama yönünde yapılıyor. Çalışmaların gelişimi ve sürekliliği hem ülkeler bazında hem de dünya geneli için oldukça önemli. Önümüzde bizi bekleyen ve önelem alınmazsa dünyaya büyük zararları olan bir küresel ısınma var ve en büyük tetikleyicisi kullanılan eski sistem fosil yakıtlar. Bu yakıtların kullanımının durması için de yenilenebilir enerji kaynakları yaygınlaşmalı ve aynı zamanda sürdürülebilir hale de gelmeli ki fosil yakıtlara, petrole ihtiyaç duyulmasın. Sadece ülke değil şehirler bazında da çalışmalar ve teşvik edici yenilikler mevcut. Bunlara bir örnek Ordu’dan geldi.

Bu Alanda Türkiye’de Bir İlk Olarak Kendi Elektiriğini Üretebilen Bir Otobüs Terminali Yapılacak

Ordu’ya bağlı Altınordu ilçesine yapılacak şehirlerearası otobüs terminaline kurulacak sistemle yılda 322 bin kWh elektrik üretimi sağlanması hedefleniyor. Bu üretim yapılacak olan terminalin çatısına yerleştirilecek güneş panelleri aracılığı ile yapılacak. Bu panellerden elde edilecek güneş enerjisi kurulacak olan sistem yardımı ile elektrik enerjisine dönüştürülecek ve depolanabilecek. Ordu Büyükşehir Belediyesi çabaları ile hayata geçirilecek olan proje kapsamındaki bu terminal Altınordu’nun çevre yolunun kenarında konuşlanacak. Başka ilçeler için de projeler yapılmasını teşvik edici nitelikteki çalışmanın yapımına başlandı.

Hem Isıtma Hem De Soğutma Sağlayabilecek

Üretilen bu enerji terminal içerisinde hem ısıtma hem de soğutma yapabilecek. Yapımına başlanmış olan terminalle ilgili açıklamada bulunan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz çalışmaların sürdüğünü belirtti ve şu ana kadar %25 kadarlık bir çalışmanın yapıldığı söyledi. Trafo binası ile girişte bulunacak kulübenin betonarme çalışmaları tamamlanmış durumda. 22 bin metrekarelik bir alanı kapsayacak şekilde planı çizilen projenin hedefi standartın üzerinde bir enerji üretimi ile yıllık 322 bin kWh miktarına erişebilmek. Bu üretilen elektrik hem ısınma hem de soğuma işlemlerinin yapılmasında kullanılabilecek.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın