Okunduktan Sonra Bitkiye Dönüşen Gazete

japonya bitkiye dönüşen gazete

Japonya’nın en çok okunan gazetelerinden biri olan Mainichi Shimbunsha, çevresel hassasiyetle yayıncılık anlayışını birleştirmeyi başaran bir projeye imza atmış. Gazete okunduktan sonra toprağa gömüldüğünde yeşeriyor ve çiçek açıyor.

Benzer projeler daha önce hayata geçmişti ancak gazetenin okunduktan sonra toprağa gömülüp yeniden hayata dönmesi fikri sürdürülebilirlik açısından örnek teşkil edecek nitelikte.

bitkiye dönüşen gazete

“The Mainichi Shimbunsha” gazetesi bu proje için Japonya’nın popüler reklam ajanslarından Dentsu Inc ile bir araya gelmiş.

bitkiye dönüşen kağıt

Gazetenin kağıdı için geri dönüştürülmüş kağıt kullanılıyor. Mürekkebi ise sebze kaynaklı ve bitkiler için gübre görevi görüyor. Tüm bu nedenlerle bu gazete %100 sürdürülebilir diyebiliriz. Sürdürülebilir ürün geliştirmenin en tatlı hali gazetenin alt köşesinde de resimlerle anlatılıyor.

ekilebilir gazete

1922 yılından beri Japonya’da günlük haber yapan ve günlük 4 milyon adet satılan doğa dostu gazete, bu projesi ile büyük bir başarı yakaladı ve 700 bin dolar civarında ekstra bir kâr sağladı.

yeşeren kağıt

Japonya’da çevre konusunda yaptığı pek  çok proje ile dikkat çeken gazete ilk ve orta okullara yatırım yaparak geri dönüşüm hakkında öğrencileri bilgilendirmek için projelerine devam edeceğini belirtiyor.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın