Okunduktan Sonra Ağaca Dönüşen Kitap

tohum kitap

Arjantin’de okunduktan sonra ekilebilen ve bir kaç hafta içinde ağaç olan kitap yayınlanıyor.

“Mi Papá Estuvo en la Selva” (Babam Ormandaydı) adlı kitap 8-12 yaş arası çocuklara doğal kaynakların önemini vurgulamak üzere hazırlandı. 

Pequeno Editor Yayınevinin yayınladığı el yapımı kitabın her sayfasına Orta ve Güney Amerika’ya özgü çiçekli bir ağaç türü olan Jacaranda tohumları özenle yerleştiriliyor. Ayrıca kitap asit içermeyen kağıt ve daha sonra biyolojik olarak parçalanabilir mürekkep kullanılarak hazırlanıyor.

ekilebilen kağıt

Çocuklara doğa sevgisini aşılayan kitap aynı zamanda ekildiğinde ağaca dönüşerek kitapların çocuklar ile birlikte büyüyebileceğini de gösteriyor.

Kitapta geçen hikaye genç bir çocuğun bakış açısıyla anlatılıyor ve Ekvator ormanındaki gerçek bir hikayeye dayanıyor. Hikaye güçlü bir ekolojik mesaj barındırıyor ve kitabın sonuna gelindiğinde kitabın ağaca dönüşmesi için ekilmesi gerektiği belirtiliyor.

Kitap, son zamanlarda farklı örneklerini gördüğümüz, kullanıcıya ürünü atmak yerine dönüştürmeye teşvik ederek atık azaltımını amaçlayan tohum kağıt trendinin bir parçası olarak karşımıza çıkıyor.

Benzer: Okunduktan Sonra Bitkiye Dönüşen Gazete

Tohum kağıt ürünleri her ne kadar çevreci görünse de kimi zaman doğal bitki örtüsünün bozulmasına zemin oluşturabiliyor. Örneğin kır çiçekleri tohumları gömülmüş bir kartvizit, yalnızca bu çiçeklerin yetiştiği ortama ekilmelidir. Aksi takdirde istilacı türlerin yayılma tehdidi oluşabilir.

Benzer bir olay Katy Perry’nin albümü için yaşanmıştı. Katy Perry’nin tohum kağıt barındıran albümünün ithalatına, Avusturalya hükümeti tarafından “biyolojik tehlike” oluşturduğu gerekçesi ile izin verilmemişti.

Bu nedenle “Babam Ormanda” kitabı da yalnızca Jacaranda ağaçlarının yetiştiği pazarlara yönelik olacaktır.

Kitap dikme fikri, depolama alanı düşünüldüğünde çevresel açıdan faydalı görünse de bir çocuk kitabı için diğer kullanımlardan daha sürdürülebilir olduğu tartışılır.

Sonuçta kitaplar, diğer tohum gömülü kağıt ürünlerinden farklı olarak, genellikle tek kullanımlık olarak değerlendirilmemektedir. Özellikle çocuk kitapları okunduktan sonra kütüphaneler ve hayır kurumlarına verilerek defalarca okunması sağlanabilir.

ekilebilen kitap

Yine de “Babam Ormandaydı” adlı kitabın bir tür kavramsal sanat projesi olarak ilgi çekici olduğunu ve genç okurlara değerli bir öğrenme deneyimi sunabileceğini söyleyebiliriz.

Kaynak:Treehugger

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın