Okul Öncesi Sosyal Sorumluluk Projeleri

okul öncesi sosyal sorumluluk projeleri
Yazan Ekolojist

Kardeşim Olur Musun?

Okul öncesi sosyal sorumluluk projeleri son yıllarda oldukça takip edilen akımlar arasında yerini aldı. Son yılların en güzel akımlarından biri oldu denilebilir. En çok örneğini gördüğümüz proje modeli de küçük çocuklar arasında bağ kurmaya dayalı, gönüllere taht kuran, küçük çocukların iletişimlerinden yola çıkılan kardeşlik temalı projeler. Böylece hem çocuklar mutlu edilmiş oluyor hem de onların saf sevgileri ile işler daha çıkarsız ve güvenilebilir hale bürünüyor.  Küçük çocuklara bir iyilik yapıldığında onlar eğer sevinmişlerse bunu anlamak zor değildir yahut bu iyilik onları mutlu etmemişse bunu da hemen belli ederler. Yetişkinler gibi salt iyilik yapıldı diye mutluluk rolü oynamazlar.

Proje Nasıl Yürüyor?

Doğal afet yoluyla zarar görmüş, annesi babası ölmüş, çok yoksul, eğitim olanaklarından yoksun çocuklar ile iyi şartlar altında eğitim gören çocuklar arasında yaratılan bir köprü projesi bu. Hayatın herkese eşit fırsatlar sunmadığı aşikar. ” Bu dengesizliği ancak sevgi örtebilir” düşüncesiyle yola çıkılan bu projede çocuklar, yeni kardeşleri için kendi oyuncaklarından ya da kırtasiye malzemelerinden ya da neden feragat edebiliyorlarsa hepsini bir kutuya dolduruyorlar. Adresleri öğretmenleri tarafından kendilerine verilen kardeşlerine postalıyorlar. Kutuların içinde herkes hiç tanımadığı ama onun için en sevdiği oyuncağını kutunun içine bıraktığı kardeşine mutlaka bir mektup bırakıyor.

çocuklar sosyal sorumluluk projeleri

Okul öncesi sosyal sorumluluk projeleri ile amaçlanan şeylere ulaşmanın en keyifli yolu olan bu proje ile çocuklar hem en sevdikleri şeyleri paylaşmayı öğreniyorlar hem de bu yaşta hiç tanımadıkları birilerine iyilik yapmanın nasıl bir his olduğunu tatmış oluyorlar. Tabii bir de olayın karşı tarafı var. Kötü şartlarda yaşam mücadelesi veren miniklerimize ülkenin bir köşesinden, hiç tanımadıkları kardeşlerinden gelen kutuları açtıkları andaki mutlulukları görülmeye değer. Kutular birer birer açılıyor. Her birinden onlar için seçilen oyuncaklar, defterler, kalemler, montlar, botlar vb. var.

Ayrıca bir de kocaman kalplerden gelen mektup. Mektuplarını okuyan her minik, sevinç gözyaşları ile onlara cevap verme telaşı içerisine giriyorlar. Bu şekilde hiçbir çıkar gözetmeden birbirimizin kalbine giden minik köprüler yaratıyoruz. Hiç tanımadığımız bir noktada bizim için heyecanlanan, üzülen, acımızı paylaşan bir kardeşimiz olması insan için ne çıkarsız huzur!

çocuklar sosyal sorumluluk

Projede Planlanan Kazanımlar

Küçük çocuklar sünger gibidir. Ona hangi sudan verirseniz onu emerler. O yaşlardaki çocukların sevgileri de nefretleri de sahicidir. Eğer gerçekten oyuncaklarından vazgeçebilmişlerse bunun sebebi bunu yapmak istemeleridir.

Bu kadar saf sebeplerle yapılan iyilikler, gittikleri yere de hep iyi gelirler. Okul öncesi sosyal sorumluluk projeleri ile amaçlanan da tam olarak budur. Yardımı yapan küçük çocuklara yaşadıkları imkanların değerini anlatmak, onların küçük dünyalarından birilerine yardım etmeyi anlatabilmek amaçlanan birinci hedeftir. Bu sayede çocuklar, onlar için değerli olan eşyalarından vazgeçip hiç tanımadıkları birine verdiklerinde de özelde paylaşımcılığı öğrenecek ve küçücük dünyalarına bir heyecan getirecekler. Projenin ikinci hususu ise karşı tarafa yönelik olacak.

Küçük çocuklar kendilerini birilerinin düşündüğünü ve yalnız olmadıklarını hissedecekler. “Siz yalnız değilsiniz ve biz sizin yanınızdayız” dokunuşunu çok uzaklardan alacaklar. Bu çocuklar için küçük yaşlarda oldukça hassas bir konu. Kendilerinin acılı ve üzüntülü hallerine karşılık günün birinde gelen ve içlerinde kendileri için hazırlanan bu paketler ile kocaman gülümsemeleri de cabası. Her çocuk mutlu olmayı hak eder. Bu anlayış ile yaratılacak birçok okul öncesi sosyal sorumluluk projesi yapılması bekleniyor. Temennimiz her biri birbirinden daha iyi olsun ve daha çocuk mutlu olsun.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın