Nepal’de Filler Yüzlerce Kişiyi Kurtardı

nepal filler
Hindistan,Nepal ve Bangladeş’teki şiddetli yağmurlar son birkaç günde 175 can aldı. Güçlü Muson yağmurları sonucu oluşan toprak kayması ve sel sonucu yüzlerce kişi mahsur kalırken ölü sayısının artması bekleniyor.

Turistlerin yoğun olarak bulunduğu Sauraha bölgesindeki Rapti nehrinin taşması ile 600 kişi mahsur kaldı. Chitwan Ulusal Parkı’ndaki filler bölgedeki kurtarma çalışmalarında kullanıldı.

605 gergedana ev sahipliği yapan Chitwan Ulusal Parkı, nesli tükenmekte olan tek boynuzlu gergedanların yaşadığı Assam’s Kaziranga milli parkından daha iyi durumda. Reuters’e göre, Kaziranga parkının %90’ı su altında. Neyse ki, hayvanlar daha yüksek ve güvenli bir alana taşındılar.

Sauraha otel sahipleri adına Reuters’e konuşan Suman Ghimire, “Yoğun sel nedeniyle oteller ve restoranlar tamamen su altında kaldı. Konvansiyonel olmayan ulaşım modeli gerekiyor. 300 misafirimiz fil sırtında ve traktörle yakınlardaki Bharatpur’a taşındı ve süreç devam ediyor” dedi.

Nepal yardım görevlileri, şiddetli yağmurlar sonucu ülkenin 75 ilçesinden 26’sının sel veya heyelanlar ile ciddi hasara uğradığını belirtiyor. Bilgi ve İletişim Bakanı Mohan Bahadur Basnet, 80 olarak açıklanan ölü sayısına en az 50 kişinin daha eklenmesinin beklendiğini belirtti. 

nepal sel felaketi

nepal sel

Sadece Nepal’de selden 100 bin kişi etkilenirken pek çok bölge elektriksiz kaldı. 

Doğal felaketin bir sonucu olarak, Hindistan ve Nepal bölgelerinde ürün kaybı nedeniyle gıda sıkıntısı yaşanıyor. 

nepal sel filler

Bilim adamlarının, karbon emisyonlarının artması ile oluşan küresel ısınma ve iklim değişikliğinin getireceği sonuçlar olarak çizdikleri senaryoları her geçen gün farklı bölgelerde, farklı şekillerde yaşıyoruz. İnsanlar sürdürülebilir alışkanlıkları benimsemezlerse, bunun gibi doğal felaketler yaygınlaşacaktır.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın