NASA’nın Yayınladığı Video Dünya’daki Dramatik İklim Değişikliğini Gözler Önüne Seriyor

nasa iklim değişikliği

İklim değişikliğinin Dünya’mızı ne kadar etkilediğini görselleştirmek zor, bu nedenle de iklim değişikliği ve küresel ısınma konuları insanlar için sadece bir senaryo, politika veya söylem olarak algılanabiliyor.

NASA, iklim değişikliğinin dünyamıza etkilerinin vehametini gözler önüne sermek için hazırladığı illustrasyonda sadece bir kaç yıl içinde gezegendeki dramatik değişimi işaret ediyor. Bu görseli çevrenizde iklim değişikliğini inkar eden veya görmezden gelen tanıdıklarınıza gösterebilir farkındalığı artırabilirsiniz.

Bugüne kadar hazırlanan dünyanın en kapsamlı biyolojik görüntüsü olduğu belirtilen illüstrasyon, değişen gezegenin görünümünü kapsamlı bir şekilde oluşturmak için 1997 yılından beri uydulardan aldığı verileri birleştirmiş. Hazırlanan görsel verilerde en belirgin olarak görülen mevsimlerin kayması; zaman ilerledikçe bahar daha erken geliyor, sonbahar daha geç gelmeye başlıyor. Ayrıca yosunların çoğaldığını ve küçüldüğünü görebilirsiniz, kar ve buzullar ise her yıl yavaş yavaş geri çekiliyor.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ndeki bir okyanus bilim insanı olan Gene Carl Feldman, “Bunlar gezegenimizin de yaşadığının ve olumsuz durumlara nasıl reaksiyon gösterdiğinin bir kanıtı. Dünya, her gün nefes alıyor, mevsimlere göre değişiyor, Güneş’e, değişen rüzgarlara, okyanus akıntılarına ve sıcaklıklara tepki veriyor,”dedi.

Küresel ısınma ve beraberinde gelen iklim değişikliği meselesi sandığımızdan çok daha hızlı ve tehlikeli bir şekilde dünyamızı etkilemeye devam ediyor. Küresel ısınmanın Dünya’mıza etkilerini detaylı bir biçimde raporlayan, her bir derecelik artışın nasıl sonuçları doğuracağını gösteren iklim uzmanlarının açıklamalarına buradan ulaşabilirsiniz. 

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın