Mikro Hes Nedir?

Yazan Ekolojist

Enerji ile ilgili yapılan çalışmalar, ülkenin farklı noktalarında yapılan tesisler, doğal kaynakların kullanımı ile ilgili konular bizi mikro hes ile ilgili sorulara cevap aramaya yöneltiyor. Peki mikro hes nedir? Bunun için öncelikle suyun enerji alanında kullanımına bakmamız gerekirSuyun aşağı doğru hareket ettirilmesiyle oluşan basınç belirli bir enerji yaratır. Boru yada bir ark içinde devinim halinde olan su baskılanmış halde büyük bir enerji üretme kapasitesine sahiptir. Basitçe değirmen sisteminin daha teknolojik ve zengin ekipmanlarla geliştirilmiş halidir bu sistem. Mikro hes sudan enerji üretme yöntemidir.

Yenilenebilir Enerji

Güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından sayılan hidro kaynaklar ve mikro hes günün her anı enerji üretebilme özelliğiyle benzerlerinden ayrılır. Oldukça makul fiyatlarla enerjiye ulaşmayı sağlayan bu sistem hidro türbinler vasıtasıyla çalışır. Mikro hes sistemler alçaktan ve yüksekten akan olmak üzere 2’ye ayrılırlar. İlk sistemde adından anlaşılacağı üzere az bir yükseklik tercih edilir. 5 feet’ten az bazen 10 ila 20 inç arasında yüksekliklere sahip bü sistemde daha kısa boru hatları kullanılır. Yüksekten akan sistemlerde ise 10 feet üzeri bir yükseklik görülür. Bu sistemin amacı daha yüksek basınç ve dolayısıyla daha yüksek oranda enerji üretebilme imkanına sahip olmaktır.

Mikro HES Sistemi Parçaları

Ortalama bir mikro hes sistemi suyu türbinlere taşımaya yarayan boru hattı, elektiriği üretmeye yarayan, türbin, enerji depolamaya yarayan bataryalar, atık enerjinin biriktirildiği atık alanı, enerjinin kullanıma hazırlandığı taşıma ve dağıtma bölümlerinden oluşur.

Mikro HES Maliyetli Mi?

Üretilen enerjiye oranla oldukça ekonomik olan bu sistemde mikro hes türbin fiyatları güç ve özelliklere göre farklılıklar göstermektedir. Projenize uygun sistemi kurmak için, bir çok sayfa ve kuruluştan faydalanmak mümkün. Doğru şekilde düzenlenmiş alet ve ekipmanlarla uygun bir türbin elde edeceğiniz enerjiyi maksimum seviyeye çıkartacaktır.

Mikro HES Üretimi İçin Ne Gibi Avantajlar Var?

Doğru eğitim ve bilginin alınmasıyla en ekonomik sistemin üretilmesi sağlanabilir ayrıca gerekli araştırmalar yapıldığı takdirde mikro hes devlet desteği konusunda güncel bilgilerle, düşük maliyetle elektrik üretimi sağlayabilmek mümkündür.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın