Leonardo DiCaprio, Aslanlar İçin Fon Oluşturdu

aslan fonu

Aslanların yaşamı tehlike altında. Sadece 100 yıl önce 200.000 olan aslan popülasyonu bugün yalnızca 20.000.

Ancak çevre savaşçısı Leonardo DiCaprio, çökmekte olan bu büyük kedi popülasyonu için gecikmeden adım attı. Kurmuş olduğu Vahşi Yaşamı Koruma Ağı (Wildlife Conservation Network) Vakfı ile birlikte çalışarak Aslan Geri Kazanım Fonu’nu (Lion Recovery Fund)(LRF) başlattı.

Fonun amacı 2050 yılına kadar aslan popülasyonunu iki katına çıkarmak.

Son 25 Yılda Aslan Popülasyonunun Yarısı Yok Oldu.

Yaşanan iklim değişikliği ile birlikte yeterli yaşam alanı bulamayan ve avlarının da kısıtlanması sonucu, aslan popülasyonu her geçen gün azalıyor. Geçmişteki aslan popülasyonuna bakıldığında, bugün %80-%90 seviyelerinde düşüş yaşandığı görülüyor. Üstelik 26 ülkede aslan yaşamı son bulmuş durumda. Fakat henüz çok geç kalınmış değil.

LRF’ye (Lion Recovery Fund) göre eğer Afrika’da yer alan parklar, yakın çevrenin de desteği ile etkili bir şekilde yönetilirse aslan sayısı 3-4 katına çıkartılabilir. Fon Afrika’daki aslanların korunması için çalışan grupları destekleyecek ve fonun her dolarının %100’ü ortaklara gidecek.

LRF, Senegal’de Panthera, Zambiya’daki Vahşi Yaşam Suçları Önleme Projesi (Wildlife Crime Prevention Project) ve Benin’de bulunan African Parks Network gibi ortaklara 800.000 dolardan fazla ayrılmış durumda. Bu fon, kaçak avlanma ile mücadele, aslanların kurtarılabileceği alanı koruma ve büyük kediler ve insanlar arasındaki çatışmayı azaltma çalışmaları için kullanılacak.

leonardo dicaprio vakfi

Leonardo DiCaprio Vakfı Genel Müdürü Justin Winters, yaptığı açıklamada, “Afrika nüfusunun 2050 yılına kadar iki katına çıkması, dünyaya gelişme için vahşi türlerin yok olmak zorunda olmadığını göstermek açısından bir fırsat. İnsanlar ve doğa birlikte yaşayabilir ve gelişebilirler” dedi.

DiCaprio insanları bu girişime katılmaya davet etti. Bir açıklamada, “Gezegenimizin yaban hayatını, hatta Afrikalı Aslan gibi ikonik türlerimizi tehlikeli bir hızla kaybediyoruz” dedi. Genelde tüm yardım kuruluşları elde ettikleri gelirin çok küçük bir kısmını yaban hayatını korumaya yöneltir, ancak bunu birlikte tersine çevirebiliriz” dedi.

Aslan Geri Kazanım Fonu’na buradan bağışta bulunabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın