Küresel Isınmanın Kaynakları Nelerdir?

Yazan Ekolojist

Bilindiği üzere dünya küresel ısınma ile oldukça uzun zamandır uğraşıyor ve bu ısınmanın etkileri giderek daha fazla hissedileye başlıyor. Kutuplar giderek daha çok eriyor, kutup ayıları ölümleri artıyor, aşırı sıcaklara bağlı olarak su seviyeleri azalıyor. Bu liste daha da uzatılabilir. Tüm bu etkilerin başlıca sebebi olarak gösterilen küresel ısınma kendi kendine gerçekleşmekte olan ancak yapay nedenlerde daha da hızlandırılan bir süreci kapsıyor.

Küresel Isınmanın Kaynakları

Küresel ısınmanın etkileri en fazla canlı hayatı ve devamı üzerindedir. Özellikle küresel ısınma sonucu iklim değişliklerinin olması ekosistemler üzerinde oldukça olumsuz etkilere sahiptir çünkü her canlı kendisi için uygun olan sıcaklıklarda yaşayabilir. Peki küresel ısınmanın nedenleri nelerdir?

Küresel ısınmaya neden olan kaynaklar doğal ve yapay olarak ikiye ayrılabilir. Doğal kaynaklar, dünya ile güneşin birbirine göre konumlarının değişmesi sonucu açısal olarak güneşten gelen ışınların dünyaya daha çok yansımaya başlaması söylenebilir. Ancak yapay kaynaklar ile desteklenmeseydi bu doğal kaynaklar tolere edilebilirdi. Asıl büyük etki yapay kaynaklar yani fosil yakıt kullanımı, sera etkisi, smog etkisi vb.’dir.

Karbon bazlı fosil yakıltlar (petrol, doğalgaz vs) yanmaları sonucu çevreye yan ürün olarak karbondioksit, metan, karbonmonoksit gibi gazlar salarlar. Bu gazlar ısı tutma etkisine sahiptir. Atmosferde birikmeleri sonucu ısıyı daha çok tutup dünyaya yansıtırlar ve dünyadan gelip atmosfer tabakası dışına çıkması gereken ışınları engellerler. Bu da sürekli olarak dünyada bir ısınmaya neden olur. Bu etkiye sera etkisi denir ve iklim değişikliklerinin en büyük nedeni olarak gösterilir. Hava kirliliğinin giderek artması smog denilen bir etki yapar. Bu etki kısaca gaz yoğunluğunun çok fazla artması demektir. Bu da nedenler arasındadır.

Küresel ısınmanın dünyaya etkileri acımasız olarak nitelendirilebilir. Çünkü iklimler değişiyor ve canlılar hayatlarını kaybediyor ya da daha ileri seviyelerde nesli tükenme tehlikesi yaşayan canlılar olabiliyor. Bu da doğal yaşamın bütün dengesinin bozulduğu anlamına geliyor. Bir düzen içerisinde yaşayan canlıların dengesinin bozulması sadece kendilerini değil içinde bulundukları ekosistemi de çok olumsuz etkiler. Bu gibi sonuçları ile küresel ısınma dünyada oldukça olumsuz etkilere sahiptir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın