Kosta Rika Dünyanın İlk Karbondan Arındırılmış Ülkesi Olacak

Yazan Ekolojist

Kosta Rika’nın yeni başkanı 38 yaşındaki eski gazeteci Carlos Alvarado oldu. Alvarado göreve başlamasının kutlandığı çarşamba günü yapılan törende Kosta Rika’ya dair planlarını açıkladı. Carlos Alvarado açıklamasında ülkesinde fosil yakıtları tamamen yasaklamayı ve ülkenin dünya üzerinde karbondan arınmış ilk ülke olmasını hedeflediğini ifade etti. Göreve başladığı ilk günden itibaren bununla ilgili çalışmalara başlayacağını dile getiren Alvarado, Kosta Rika’nın dünyanın her alanda karbondan arınmış ilk ülkesi olacağını söyledi.

Ülkeleri Karbondan Arındırmak Her Toplumun Görevidir!

Nüfusun sürekli arttığı, doğal kaynakların tükendiği ve bunlar sonucunda da hızla kirlenen dünya için tek çözüm yolu fosil yakıtların yerini yenilenebilir enerji kaynaklarının almasıdır. Bunun için gerekli hertürlü atılımı yapmak gerekmektedir. Bu konuya ilişkin karbondan tamamen arınmanın ve temiz bir ülke yaratmanın her toplumun görevi olduğunu vurgulayan Arvarado açıklamasında Kosta Rika’nın bunu başarabilmiş ilk ülke olma özelliğini taşımasa dahi başaranlardan biri olacağını söyledi. Yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarının kullanılması ve yaygınlaşması için fosil yakıtlardan tamamen kurtulmamız gerektiğini belirten Alvarado bunu bir vazife olarak gördüğünü ve  bu amaç doğrultusunda ilerlemek adına herşeyi yapacağını aktardı.

Hedef 2021 de Fosil Yakıt Kullanımını Sonlandırmak

Alvarado bu hedefe yönelik geçtiğimiz ay da bazı açıklamalarda bulunmuştu. Açıklamasında fosil yakıt kullanımını sonlandırma hedefini 2021 yılına kadar tamamlayacak şekilde bir plan uygulayacağını dile getirmişti. 2021 yılının önemi ise bu yılda Orta Amerika bağımsızlığının 200. yılını kutlayacak olması şeklinde ifade edildi.

Birkaç Yılda Karbon Kullanımını Bitirmek Mümkün Değil

Kosta Rika zaten birçok alanda yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan bir ülkedir. Çevresel adanmışlığı ile bilinen bu ülke elektriğinin %99’unu yenilenebilir kaynaklardan karşılamaktadır. Ancak uzmanlar böyle bir ülkenin dahi sıfır karbon kullanımını hedeflemesinin zorlu bir süreç olduğuna dikkat çekti. Enerji araştırmacısı olan Kaliforniya Berkeley Üniversitesi çalışanı Kosta Rikalı Jose Daniel Lara kısa vadede fosil yakıtların kullanımının sonlandırılmasının mümkün olmadığını ifade etti. Ancak içerisinde bulunulan çabaların, bu amaca daha hızlı ve kolay ulaşılmasını sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın