Klimalardan Önce Nasıl Serinliyorduk?

Yazan Ekolojist

İlk icat edildiği yıllarda amacı serinletmek olmayan klimalar günümüz sıcaklarının vazgeçilmezi haline geldi. Peki 1902 yılında Willies Carrier tarafında icat edilen klima yaygınlaşmadan önce ya da icat edilmeden önce eski insanlar nasıl serinliyordu? 

Yerinaltında Yaşam

Klimanın icatından önce insanların sıcaklarlardan korunmak için başvurdukları bir yöntem yeraltında yaşamaktır. Ayrıca daha güvenli ve savunma sağlayan yeraltı evleri iklim açısından da kontrollü sıcaklık değişimi ile yaşamak için ideal alanlardır. Hatta Kapadokya tamamiyle yer altına inşa edilmiş şehirlere bir örnektir.
Yeraltında yaşama fikri pek çok insan için cazip olmasa da günümüzde de inşa edilen evlerin alt katlarının, bodrumlarının daha serin olduğu bir gerçektir.

Kalın Duvarlı Evler

Mağaraların serin kalmasına neden olan etmenlerden bir sahip olduğu kalın duvarlardır. Mağara hayatından sonra da insanlar taş evler inşa etmiş ve evlerin duvarlarını kalın yapmışlardır. Kalın duvarlar evin sıcaklığı stabil hale getirerek daha serin bir ortam sunmaktadır. Kalın duvarlar kış mevsiminde geç ısınsa da yaz ayların da yaşamak için ideal alanlar oluştururlar.

Yüksek Tavanlı Binalar

İnşa edilmiş eski binalara bakıldığı zaman genellikle yüksek tavanlara sahip oldukları görülür. Bu da içersini serin tutmak adına başvurulan yöntemlerden biridir. Yüksek tavanlı binalarda iç hava konveksiyonu söz konusudur. Binanın içerisinde ki ısı yükselerek üst kısımda toplanır ve alt kısımları daha serin hale getirir.

Doğru Cephelere Ağaç Dikmek

Evinizde klima yoksa ve bol güneş alıyorsa yaz ayları bunaltıcı olabilmektedir. Eskiden de yaşanan aynı sorun eski insanlar tarafından evlerin Doğu ve Batı taraflarına ağaç dikerek çözüme kavuşturulmuştu. Bu yönlere dikilen ağaçlar yaz aylarında güneş ışığının direkt olarak eve girmesini engellemiştir. Bahar mevsiminde ise dökülen yapraklar ile güneş ışığı girebilmekte ve ev ısınmaktadır. Ayrıca ağaç yapraklarının esintisi de evi serinletmektedir.

Yaz Akşamlarında Dışarda Uyumak

Eskiden insanlar yaz için evlerinin önüne verandalar yapardı. Bu yerler yazın eve kapanmak yerine sıcaktan kurtulmak ve uyumak için ideal alanlardı ve uyumak, dinlenmek, vakit geçirmek için kullanılırlardı.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın