Kirli Suyu Temizleyen Pipet Geliştirildi

Yazan Ekolojist

Dünya üzerindeki su kaynaklarının sadece yüzde 2lik gibi küçük bir payı içme suyu olarak tüketilebilir. Bu içme suları da artık kirlenmeye başladı ve artan küresel ısınma nedeniyle yeryüzünden buharlaşan suyun geri dönüşümü azaldı. Tüm bunlar düşünülünce içme sularını korumak ve mümkünse içme suyu kaynaklarını artırmak gerekliliği ortaya çıktı. Bu gerekliliğe bir öneri olarak geliştirilen kirli suları temizleyen pipetler örnek verilebilir.

Dünya Nüfusunun Büyük Çoğunluğu Temiz Su Kaynaklarına Erişemiyor

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre dünya üzerinde 2.1 milyar insan temiz içme suyu kaynaklarına erişemiyor. Bundan dolayı kirli suyu içerek mikrop kapıp ölen insan sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu nüfusun 2025 yılında dünyanın yarısını kapsayacağı yani 3.5 milyar kadar insanın temiz içme suyu kaynağı bulamayacak noktaya geleceği yapılan açıklamalar arasında. Buna önlem olarak da atık suların bir şekilde tekrar kullanılabilir hale gelmesi gerekliliği var. Atık suları geri dönüştürmek için çeşitli yollar mevcut ancak bunlardan en pratik olanlarından biri kirli suları temizleyen LifeStrawadı denilen özel bir pipet kullanmak.

Su Temizleyen Pipetin Özellikleri

Pipetin boyu uzun ve iç yüzeyinin tamamını geçirgen lif yapıları kaplıyor. Su pipetin içine çekildiğinde içerisinde bulunan maddeler bu liflere takılıyor. Bu maddeler sudaki kirlilikler ya da parazitler olabilir. Birçok hastalık tehlikesi ve parazitler bu şekilde önlenebiliyor. Bu şekilde suyu hastalıklardan temizleme oranı %99 olarak verilmiş. Ayrıca bu pipetlerin kapasiteleri de oldukça geniş. Tek bir pipet tam 4000 litre su temizleyecek kadar kullanılabilir. Bu da uzun yıllar kullanıma devam edilebileceği anlamına geliyor.

LifeStraw firması pazarlama müdürü iki önemli yön hakkında konuştu. İlk olarak gittikçe sanayileşen ve nüfusu artan dünyanın biyolojik atıkların yanı sıra birçok ağır metal, böcek, parazit gibi zararlıları da içinde bulundurması nedeni ile atık suların temizlenmesi gerekliliği gittikçe arttı. İkinci olarak da Amerika ve benzeri ülkelerde oldukça eskiyen altyapı sistemleri kurşun sızıntısına neden oluyor, bu da suların temizlenmesi gerekliliğini doğuruyor. Bu nedenlerden dolayı pipetin geliştirilmesi büyük bir değişim yaratabilir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın